Оланд под лавином проблема на личном и државном плану
ПАРИЗ - Француски председник Франсоа Оланд суочава се ових дана са проблемима на свим пољима: економски показатељи су "на пола копља", његова нова влада већ је на удару критика, а приватни живот му је обелодањен у осветничкој књизи коју је у тајности написала његова бивша партнерка.
Уз то, "уље на ватру" долива његов главни противник, конзервативни бивши председник Никола Саркози, који би овог викенда могао да отпочне свој повратак на политичку сцену, преноси АП.
Бивша прва дама Валери Трирвелер описала је свог бившег партнера Оланда као "подлог лажљивца" у књизи коју је објавила ове недеље, седам месеци након што је дошло до раскида њихове везе, усред навода да он има љубавну аферу са глумицом Жили Геје.
Осим што је у најширу јавност изнела интимне детаље о Оландовој невери, бивша новинарка Трирвелер га је, такође, описала као некога ко презире сиромашне, што је тежак политички грех за једног левичарског лидера који је 2012. године победио на изборима обећавши социјалну правду.
Како је навела у књизи под насловом "Хвала за овај тренутак", Оланд је једном презриво назвао сиромашне "безубима", мислећи на људе који себи не могу да приуште стоматолошке услуге. Тај израз је многе шокирао и муњевитом брзином се нашао у врху хаштагова на Твитеру, што су Оландови критичари једва дочекали.
Неки десничарски активисти који су се прогласили за покрет "безубих" одржали су синоћ и мали протест у близини Јелисејске палате. Видно озлојеђен, Оланд се бранио на конференцији за новинаре упорно тврдећи да је његов "разлог постојања" да служи сиромашнима.
Нова политичка олуја наступила је само неколико дана након што је Оланд именовао нови кабинет како би ућуткао министре који су отворено критиковали његову економску политику. Међутим, с обзиром на незапосленост од 10 одсто и привредни раст на "мртвој тачки", нова влада није имала "грејс период", па нови министри својим изјавама изазивају бурна реаговања међу синдикатима и левичарима.
Некада популарни премијер Мануел Валс суочава се са гласањем о поверењу 16. септембра, када ће десетине социјалистичких посланика који се не слажу са Оландовим смањењем трошкова можда покушати да рашире побуну међу крајњим левичарима.
У међувремену, лидерка екстремне деснице Марин Ле Пен тражи распуштање парламента и нове изборе, али главну претњу представљају конзервативци, који се овог викенда састају у Ници после вишегодишњих подела и раздора.
Многи се надају да ће Саркози тада објавити кандидатуру за лидера странке Унија за народни покрет (УМП), што је први корак ка потенцијалном покушају да поново победи на председничким изборима 2017.
Оланд је јуче поручио да неће допустити да га лавина лоших вести затрпа, али његова популарност, која је иначе била историјски ниска, због овако суморног развоја догађаја достиже нови рекорд у суноврату на скали наклоњености Француза. Наиме, три анкете које су објављене протеклих дана показују да је непопуларнији од било ког француског председника у модерно време.