Olandova popularnost porasla posle napada džihadista
Prethodno najnepopularniji francuski posleratni predsednik Fransoa Oland postao je dramatično omiljeniji među Francuzima, zahvaljujući svojoj naširoko hvaljenoj reakciji nakon nedavnih napada džihadista u Parizu.
Prema anketi agencije za istraživanje javnog mnjenja Ifop, Olandova popularnost je nakon napada 7. januara porasla za čak 21 odsto - na 40 odsto.
"To je redak fenomen u istoriji istraživanja javnog mnjenja", ističe stručnjak Ifop-a Frederik Dabi.
Jedini sličan rast je zabeležio nekadašnji predsednik Francuske Fransoa Miteran, čija je popularnost povećana za 19 odsto tokom francuskog učešća u Zalivskom ratu 1990/91. godine.
I popularnost francuskog premijera Manuela Valsa, koji se nakon napada na "Šarli ebdo" zalaže za znatno strože mere bezbednosti, je porasla - za 17 odsto, na 61 odsto, što je više nego kada je stupio na položaj predsednika vlade aprila 2014.
Popularnost Olanda, koji ne važi kao harizmatična osoba, pre napada džihadista bila je na najnižim istorijskim vrednostima za jednog francuskog predsednika - pod dejstvom visoke nezaposlenosti, traljavog privrednoog rasta i serije ličnih i političkih skandala. Eksperti ne veruju da će sadašnji rast Olandove popularnosti potrajati ukoliko situacija u Francuskoj ostane mirna jer će se građani ponovo rukovoditi nepovoljnim ekonomskim pokazateljima.
Analitičari procenjuju da će dugoročno na napadima džihadista najviše profitirati liderka desničarskog Nacionalnog fronta Marin Le Pen, koja je zauzela mudar stav ne tvrdeći kako je islam nespojiv s Francuskom Republikom, već samo "da je deo problema u nekontrolisanoj imigraciji".