TAMARIN, MARIJIN I TIJANIN ZAKON: Njihovi životi su promenili zakone, ali njih više nema
Velike tragedije, nesreće, monstruozna ubistva i jeziva samoubistva često postanu opomena društvu koje se tek nakon toga pokrene da nešto uradi kako se ništa slično više ne bi dogodilo. Tada već bude kasno za one koji su stradali, ali ne i za one pred kojima je život.
Tijana Jurić! Dosta je samo reći ime ove devojčice i svima se ledi krv u žilama. Suvišno je i pričati šta joj se dogodilo i kako je okončan njen mladi život, jer to svi odlično znaju. Njeno ubistvo, za koje nema odgovarajućeg opisa, više je od monstruoznog, više od krvoločnog, brutalnog i teškog zločina.
Sa samo 15 godina ona je svoj život dala za drugu decu. Zbog nje će se svi potruditi da više nijedno dete ne bude u opasnosti i ne doživi njenu sudbinu. Zahvaljujući Tijaninom ocu Igoru Juriću, celoj Srbiji i regionu i svim ljudima dobrog srca usvojen je predlog da se uvede Tijanin zakon.
Kada je prošle godine cela Srbija plakala i pratila agoniju usled njenog nestanka i stravičnog ubistva, obećano je da će biti donete važne izmene Zakona o policiji.
One podrazumevaju sledeće:
- Po prijavi nestanka lica, policija će istog časa krenuti u potragu
- Precizirane su i procedure za angažovanje specijalnih i posebnih jedinica
- Određeno je i postupanje policije u stanju povećanog rizika, koje zahteva delimičnu ili punu pripravnost policijskih službenika na delu Srbije
- Predviđeno je da ministar MUP, na predlog direktora policije, u takvim situacijama nalaže izvršavanje zadataka prilagođeno nastalim potrebama
- Specijalne jedinice PTJ i SAJ biće spojene u novu specijalnu jedinicu policije, koja će zadržati naziv SAJ
- Predviđen je osnov za penzionisanje određenog broja ljudi u MUP koji su u svojoj karijeri radili na izuzetno teškim poslovima
Nakon stravičnog požara koji se dogodio krajem marta 2012. godine u novosadskom klubu "Kontrast" živote je izgubilo šestoro ljudi, a među njima je bila i Tamara Miladinović, student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i novinarka TV Delte.
Nakon ove tragedije Tamarin otac Branko Miladinović, zahtevao je izmene Zakona o zaštiti od požara kako nijedan mlad život više ne bi bio ugrožen i izgubljen.
Izmenama, poznatim kao Tamarin zakon zahtevana je efikasnija kontrola bezbednosti prostora u kojima se okuplja veći broj ljudi, a to se odnosi pre svega na ugostiteljske objekte. Da bi dobili dozvolu za rad, vlasnici objekata moraju da obezbede zaštitu od požara, a kroz podzakonska akta trebalo bi da se reguliše rad vatrogasnih službi, pošto propisi nisu menjani 30 godina. Stroži propisi važe za vlasnike, investitore i inspektore.
Marijin zakon podrazumeva:
- pedofilija ne zastareva
- kontrola kretanja narednih 20 godina
- obavezno prijavljivanje odlaska u inostranstvo
- obavezno prijavljivanje promene prebivališta
- formiraće se evidencija pedofila s DNK podacima
- nema ublažavanja kazne i uslovnog otpusta
Devojčicu Mariju Jovanović iz Starih Ledinaca kod Novog Sada, 2010. godine brutalno je silovao i ubio Mladen Ogulinac. Nakon toga je ostavio u šipražju samo stotinak metara od njene kuće. Po njoj je još jedan zakon dobio ime.
Ogulincu nikad nije suđeno za ovaj zločin jer je umro u zatvoru, baš na dan kad je mala Marija trebalo da napuni osam godina.
Kako je ranije rekao kriminolog Zlatko Nikolić, najvažnije je to što novi zakon predviđa da krivično delo pedofilije ne zastareva.
Aleksa Janković, dečak koji je zbog pretrpljenog vršnjačkog nasilja izvršio samoubistvo pre četiri godine, poslednjih dana opet je jedna od glavnih meta u medijima.
O ovom slučaju progovorili su njegovi roditelji koji smatraju da ustanova u kojoj je Aleksa trpio nasilje nije adekvatno reagovala i sprečavala torturu koju je dečak preživljavao. Iako su svi u školi "Sreten Mladenović Mika" u NIšu bili obavešteni o hororu koji je Aleksa preživljavao, niko nije preduzeo prave mere, pa je škola sudski kažnjena. Ipak, svi oni koji nisu spasili Aleksu od nasilnika i danas su na svojim radnim mestima u prosveti.
U vezi sa tim pokrenuta je inicijativa da se usvoji zakon koji će regulisati problem vršnjačkog nasilja, a nositi njegovo ime – Aleksin zakon.
Peticiju za osnivanje zakona možete potpisati OVDE!
Potpisivanjem peticije učinićemo da se nijedno dete više ne nađe u ovakvoj situaciji. Da o svemu što ih muči, ne pronalaze sami rešenje, već da to neko drugi stručniji uradi za njih.
Kako kažu roditelji nastradalih, ali i svi nadleži, iznad svega bi cilj bio da ovo bude "poslednji zakon koji će nositi ime mrtvog deteta".