ТАМАРИН, МАРИЈИН И ТИЈАНИН ЗАКОН: Њихови животи су променили законе, али њих више нема
Велике трагедије, несреће, монструозна убиства и језива самоубиства често постану опомена друштву које се тек након тога покрене да нешто уради како се ништа слично више не би догодило. Тада већ буде касно за оне који су страдали, али не и за оне пред којима је живот.
Тијана Јурић! Доста је само рећи име ове девојчице и свима се леди крв у жилама. Сувишно је и причати шта јој се догодило и како је окончан њен млади живот, јер то сви одлично знају. Њено убиство, за које нема одговарајућег описа, више је од монструозног, више од крволочног, бруталног и тешког злочина.
Са само 15 година она је свој живот дала за другу децу. Због ње ће се сви потрудити да више ниједно дете не буде у опасности и не доживи њену судбину. Захваљујући Тијанином оцу Игору Јурићу, целој Србији и региону и свим људима доброг срца усвојен је предлог да се уведе Тијанин закон.
Када је прошле године цела Србија плакала и пратила агонију услед њеног нестанка и стравичног убиства, обећано је да ће бити донете важне измене Закона о полицији.
Оне подразумевају следеће:
- По пријави нестанка лица, полиција ће истог часа кренути у потрагу
- Прецизиране су и процедуре за ангажовање специјалних и посебних јединица
- Одређено је и поступање полиције у стању повећаног ризика, које захтева делимичну или пуну приправност полицијских службеника на делу Србије
- Предвиђено је да министар МУП, на предлог директора полиције, у таквим ситуацијама налаже извршавање задатака прилагођено насталим потребама
- Специјалне јединице ПТЈ и САЈ биће спојене у нову специјалну јединицу полиције, која ће задржати назив САЈ
- Предвиђен је основ за пензионисање одређеног броја људи у МУП који су у својој каријери радили на изузетно тешким пословима
Након стравичног пожара који се догодио крајем марта 2012. године у новосадском клубу "Контраст" животе је изгубило шесторо људи, а међу њима је била и Тамара Миладиновић, студент Филозофског факултета у Новом Саду и новинарка ТВ Делте.
Након ове трагедије Тамарин отац Бранко Миладиновић, захтевао је измене Закона о заштити од пожара како ниједан млад живот више не би био угрожен и изгубљен.
Изменама, познатим као Тамарин закон захтевана је ефикаснија контрола безбедности простора у којима се окупља већи број људи, а то се односи пре свега на угоститељске објекте. Да би добили дозволу за рад, власници објеката морају да обезбеде заштиту од пожара, а кроз подзаконска акта требало би да се регулише рад ватрогасних служби, пошто прописи нису мењани 30 година. Строжи прописи важе за власнике, инвеститоре и инспекторе.
Маријин закон подразумева:
- педофилија не застарева
- контрола кретања наредних 20 година
- обавезно пријављивање одласка у иностранство
- обавезно пријављивање промене пребивалишта
- формираће се евиденција педофила с ДНК подацима
- нема ублажавања казне и условног отпуста
Девојчицу Марију Јовановић из Старих Лединаца код Новог Сада, 2010. године брутално је силовао и убио Младен Огулинац. Након тога је оставио у шипражју само стотинак метара од њене куће. По њој је још један закон добио име.
Огулинцу никад није суђено за овај злочин јер је умро у затвору, баш на дан кад је мала Марија требало да напуни осам година.
Како је раније рекао криминолог Златко Николић, најважније је то што нови закон предвиђа да кривично дело педофилије не застарева.
Алекса Јанковић, дечак који је због претрпљеног вршњачког насиља извршио самоубиство пре четири године, последњих дана опет је једна од главних мета у медијима.
О овом случају проговорили су његови родитељи који сматрају да установа у којој је Алекса трпио насиље није адекватно реаговала и спречавала тортуру коју је дечак преживљавао. Иако су сви у школи "Сретен Младеновић Мика" у НИшу били обавештени о хорору који је Алекса преживљавао, нико није предузео праве мере, па је школа судски кажњена. Ипак, сви они који нису спасили Алексу од насилника и данас су на својим радним местима у просвети.
У вези са тим покренута је иницијатива да се усвоји закон који ће регулисати проблем вршњачког насиља, а носити његово име – Алексин закон.
Петицију за оснивање закона можете потписати ОВДЕ!
Потписивањем петиције учинићемо да се ниједно дете више не нађе у оваквој ситуацији. Да о свему што их мучи, не проналазе сами решење, већ да то неко други стручнији уради за њих.
Како кажу родитељи настрадалих, али и сви надлежи, изнад свега би циљ био да ово буде "последњи закон који ће носити име мртвог детета".