Ostavite pušenje u 7 koraka!
Proleće je! Vreme početaka i oslobađanja tereta prošle sezone – nezdrave ishrane, manjka fizičke aktivnosti, viška kilograma i drugih navika kojih ste se i ranije hteli rešiti, ali nistte bili sigurni u tu odluku. Jedna slična navika je i pušenje – sledi 7 saveta kako je se rešiti!
1. Donesite odluku!
Jedna od najtežih odluka za pušače je da bace cigaretu. Možete sebe zamisliti kao nepušača; osobu koja se bavi fizičkim aktivnostima umesto pušenja. Steknite niz novih navika koje ćete upražnjavati tokom dana koje će vam zameniti cigaretu. Uvedite rutinu trčanjaujutro ili uveče, prie odlaska na posao - dok vaše kolege gube deo radnog vremena na cigarete vi isto provedite istežući se. Važno je samo početi!
2. Cilj
Postavite kratkoročne ciljeve – na primer mesec dana. Nemojte razmišljati kako više nikad nećete pušiti, ukoliko ste strastveni pušač i jako volite cigaretu. Kratkoročni ciljevi pomažu da ostanete fokusirani na ono što pokušavate postići, a kad jednom dosegnete taj cilj, zadajte sebi novi. Posle nekog vremena, biće vam žao da prekinete dobar niz, bićete ponosni na sebe i lakše ćete nastaviti dalje.
3. Doskočite preprekama
Cigarete za vreme vožnje ili dok stojite u gužvi, neke su od najtežih za izbegavanje. Nabavite orašasto voće koje ćete uvijek imati uz sebe za kritične situacije – kad vas uhvati kriza, grickajte! Ritualne cigarete najčešće su razlog zbog kojih pušači puše i to je najteže za rešavanje. Zato pronađite novi ritual. Nakon ručka prošetajte, ujutro nakon doručka čitajte ili spavajte 20 minuta duže, istuširajte se i odjurite na posao iz jednostavnog razloga – nedostatak vremena za pušenje.
4. Organizacija
Ukoliko pušite kutiju cigareta dnevno, a cigareta gori prosečno sedam minuta, imate viška 2 sata i 20 minuta. Organizujte dnevni raspored tako da izgubite taj višak vremena. Posvetite se nekom novom hobiju ili fizičkoj aktivnosti. Važno je da aktivnost bude nova, kako biste prekinuli stare navike.
5. Psihički efekt
Nije lako rešiti se jedne od najvećih i najdostupnijih zavisnosti – ne budite prestrogi prema sebi i očekivati kako ćete se super osećati, bar ne odmah na početku. Ukoliko ne povećate fizičke aktivnosti, nećete imati gde izbaciti iz sebe negativne emocije, zato je vežbanje odlična preporuka.
Dozvolite da vas preplave sva osećanja koje imate, shvatite da radite na bitnoj stvari za svoju budućnost. Nervozu ublažite čajevima za smirenje, nikotinskim flasterima, jogom, šoljicom toplog mleka ili čašom crnog vina pre spavanja. Važno je i da se nagradite.
Možete svakodnevno novac koji biste potrošili na cigarete, spremati u kasicu i nešto kupiti za svotu koju ste uštedeli, što će vas dodatno motivisati.
6. Kafići
Izbegavajte odlaske u kafiće, bar u prvo vreme nakon prestanka pušenja. Mislimo na kafiće predviđene za pušače. U društvu pušača i na mestima sa ustaljenim obrascem ponašanja, biće vam teško ostaviti se pušenja. Osim toga, previše slobodnog vremena pre će izazvati poriv da ponovno zapalite cigaretu.
7. Način života
Puno će vam pomoći ukoliko promenite način života – kao što smo već napisali, proleće je izvrsno vreme za novi početak. Počnite da se zdravije hranite, isprobajte nove recepte sa makrobiotičkim i organskim namirnicama, više vremena provodite u prirodi i meditaciji.
Odaberite fizičku aktivnost koja vam je dostupna. Zaokupljanjem nečim novim i zanimljivim olakšaće vam prebacivanje fokusa sa cigareta.
(fitness.com.hr)