OTVORITE ČETVORO OČIJU! Kupio je pivo u Rodi i kad je došao kući ZAPREPASTIO SE! (FOTO)
Čitalac našeg portala iz Zrenjanina kupio je pivo u jednoj od Roda prodavnica, koje su deo maloprodajnog lanca Merkator. Kada je došao kući i izvadio ga iz kese, nije verovao svojim očima.
Naime, alkoholnom piću koje je naš čitalac kupio u Rodi istekao je rok trajanja i to pre više od mesec dana. Kada se uzme u obzir da ovakve vrste pića obično imaju rok trajanja i po nekoliko godina, onda je situacija stvarno krajnje zabrinjavajuća.
Moderna industrijska piva standardno traju godinu i više dana, a ona sa većim udelom alkohola, u koje spada i ovo koje je čitalac portala SrbijaDanas.com kupio, naknadnim vrenjem u boci, imaju rok čak od dve, tri, pa i pet godina trajanja.
Međutim, ovo nas više toliko ni ne čudi s obzirom da je prošlog meseca jedan drugi čitalac našeg portala poslao fotografiju pilećeg namaza kupljenog u Merkatoru na Temerinskom putu sa izmenjenim rokom upotrebe.
SRPSKA TUGA: Radnici u Idei ne mogu da kupe ni kiflu za topli obrok, ali to nije sve! (FOTO)
Rezignirani čitalac koji je kupio pivo sa isteklim rokom trajanja, odlučio je da svoje nezadovoljstvo podeli i na društvenim mrežama.
Нимало јефтино пиво у Рода мегамаркету коме је истекао рок трајања! pic.twitter.com/dvhd7qWwJ7— Трлема (@trlema) June 13, 2016
Proizvod nije bezbedan, a ko je kriv?
Odgovor na pitanje ko je odgovoran za ovakav propust, dobili smo od Ministarstva poljoprivrede koji su nam rekli da je odgovoran za prodaju alkoholnog pića kome je istekao rok trajanja, prodavac koji piće stavlja u promet i vrši prodaju i potvrdili nam sumnje da je proizvod sa istekom roka upotrebe nebezbedan po osnovu Zakona o bezbednosti hrane.
KAKO NAS IDEA I RODA VARAJU: Ako nasednete na ove lažne „gratis“ akcije, platićete VIŠE!
- Proizvođač je u obavezi da na deklaraciji za svoje proizvode navede rok trajanja kako je propisano u Pravilniku o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane i u navedenom roku upotrebe proizvod treba da ne menja svoja svojstva za šta garantuje proizvođač. Iz tog razloga proizvođači obično stavljaju da je rok upotrebe kraći kako bi proizvod i poslednjeg dana imao ista svojstva odnosno bio bezbedan za upotrebu - kažu iz nadležnog Ministarstva poljoprivrede.
Na pitanje da li to znači da je kupac platio za nešto što nije više istog kvaliteta kao što mu je prodato i u tom smislu je prevaren, iz Ministarstva su odgovorili:
- Kupac je prevaren time što je kupio proizvod koji nije u roku upotrebe, za šta odgovara onaj koji je taj proizvod stavio u promet.
Što se sankcionisanja ovakvog nemara tiče, privredni subjekat koji je stavio u promet hranu čiji rok upotrebe je istekao, povredio je Zakon o bezbednosti hrane, za šta su predviđene sankcije.
Pokušavali smo da dobijemo odgovore i od Nacionalne organizacije potrošača, ali ih do objavljivanja ovog teksta nismo dobili.
DA LI JE OVO MOGUĆE: Merkator propada, radnici ostaju bez posla?! (FOTO)
Kada se ima u vidu da ovo alkoholno piće košta 600 dinara, a da je ovo prvi put da je neko javno progovorio o prodaji takvih pića sa isteklim rokom trajanja, koliko je novca na taj način zarađeno, a koliko kupaca prevareno?
Ovo su pitanja koja smo postavili nadležnima u Merkatoru:
1. Ko je odgovoran za prodaju alkoholnog piva kome je istekao rok trajanja pre više od mesec dana?
2. Da li imate saznanja da se ovakvi proizvodi prodaju u vašim marketima, konkretno u Rodi u Zrenjaninu?
3. Koliko često kontrolišete ovaj prodajni objekat?
4. Kakve su interne sankcije za plasiranje proizvoda sa isteklim rokom trajanja u vašim prodajnim objektima?
Jedini odgovor koji smo dobili je da se kontrola u njihovim objektima redovno realizuje, bez objašnjenja koliko redovno, a da im je svaki pojedinačni kupac bitan, pa "ih zato upućuju na kontakt centar: "Na raspolaganju im je naš kontakt centar, ali i sve kolege u maloprodajnim objektima. Odmah ćemo reagovati i pokušati da situaciju rešimo u korist naših kupaca", navodi se u odgovoru Merkatora, kao i izvinjenje potrošaču ukoliko su navodi koje je naveo tačni.
Ako fiskalni račun i flaša sa isteklim rokom trajanja nije dovoljan dokaz o istinitosti tvrdnje, ostaje da vidimo na koji to način nadležni u Merkatoru kontrolišu svoje objekte i kako ispravljaju ovakve greške, pošto izvinjenje svakako nije dovoljno.