Ove uznemirujuće fotografije su jedna od NAJVEĆIH SRAMOTA čovečanstva
Trenuci zauvek sačuvani od zuba vremena koji danas služe kao podsećanje i opomena
Fotografija je nastala 1937. godine, a na njoj je beba koja potpuno sama sedi među ruševinama Šangaja nakon bombardovanja i nikoga ne može da ostavi ravnodušnim. Ni danas se ne zna ime ovog nedužnog deteta, kao ni njegova sudbina nakon ove fotografije.
Iako ova fotografija ima relativno srećan momenat, ne možemo da se ne setimo ogromnog broja ljudi koji su se u ropstvu rodili, živeli i na kraju umrli. Fotografija je nastala 1. novembra 1868. godine i deca koja su na njoj su spasena groznog života i vraćana u svoju domovinu, u Afriku.
Golodomor je naziv za veliki pomor stanovništva na teritoriji Ukrajine tokom 1932. i 1933. tokom gladi koja je zadesila mnoge oblasti Sovjetskog Saveza.
Nestašica hrane do koje je došlo usled prisilne kolektivizacije proizvodnje i nepovoljnih vremenskih prilika, dovela je do nezapamćene gladi. Ipak, Ukrajinci tvrde da je sovjetska vlada namerno izazvala velike nestašice kako bi umanjila politički uticaj Ukrajinaca.
Iako je najveći broj žrtava bio u Ukrajini, ne može se sporiti da su i drugi delovi Sovjetskog Saveza pretrpeli velike ljudske gubitke, pa se stoga ne može tvrditi sa sigurnošću da je Golodomor bio namerno sračunat kako bi se ubilo što više Ukrajinaca.
Na fotografiji nastaloj 1913. godine je žena iz Mongolije osuđena na smrt od gladi i smeštena u kutiju koja je predstavljala svojevrsnu spravu za mučenje. Ipak, može se naići na podatak da su prolaznici osuđenicima na ovakvu smrt ipak uspevali da doture malo hrane kroz otvore na sanduku, što je samo predstavljalo lažnu nadu i produženje agonije.
Na fotografiji koja je jedan od najpotresnijih svedoka rata je dečak koji stoji uspravno, a na leđima nosi svog mrtvog brata. Priču o ovoj deci možete pročitate OVDE, ali obavezno pripremite maramice.
Japanese boy standing at attention after having brought his dead brother ,Nagasaki, 1945 pic.twitter.com/3j51H0ZV4w
— Historical Pics (@VeryOldPics) February 16, 2015
Bergen-Belzen bio je nacistički koncentracioni logor u blizini grada Bergena u Nemačkoj. Među žrtvama logora bili su i češki slikar Jozef Čapek, kao i jedna od najpoznatijih žrtava Holokausta Ana Frank, i njena sestra Margo.
Kada je logor oslobođen, lekar Fric Klajn i ostatak osoblja naterani su da zakopaju leševe logoraša koji su u tom logoru ubijeni, izgladnjivani do smrti ili ubijeni prinudnim radom. Na fotografiji se vidi Klajn u jami okružen leševima.
Inače, kada je Klajn upitan kako je pomirio svoja zlodela sa etičkim obavezama lekara, rekao je:
''Moja Hipokratova zakletva mi nalaže da odsečem gangrenozno slepo crevo iz ljudskog tela. Jevreji su gangrenozno slepo crevo čovečanstva. Zato ih odsecam.''
Pogledajte i:
- BOLJE RAT, NEGO PAKT! Odbili smo 27. marta prelaz stranim trupama - zvuči poznato?
- NIKAD NIJE BILO, A SAD SE PRIPOVEDA: "Pucajte, ja i dalje držim čas"
- SOVJETSKI EROTSKI BUKVAR: Ovako su boljševici učili azbuku (FOTO 18+)
- Savremenici o Titu: Nije raspolagao ničim, ali je uvek našao način da se probije!
- PSIHOLOG SVEDOČI O FIRERU: Šta je sve CIA znala o Hitleru 1943. godine