OVO JE NAJISPLATIVIJA VOĆKA ZA GAJENJE: "Sve što sam uložio vratilo mi se ZA POLA SEZONE"
Itekako se isplati.
Štefan Sevšek i njegova supruga Ana zasadili su oko 600 stabljika pre tri godine, na imanju od tek jednog jutra u selu nadomak Osijeka. Štefan je maline zasadio da bi imao čime da se bavi dok je u penziji.
– Da sam znao koliko će posla biti, ne bih se u to upuštao – šali se on. Kaže da mladice mora da orezuje čak tri puta u proleće, a da je sama berba “pipav” posao.
NE BACAJTE NOVAC: Uz ovih 6 trikova uvek kupite IDEALNU LUBENICU
– Osetljive su, svaka voćka se mora pažljivo ubrati, a i ne podnose vrućinu pa ih odmah morate odneti na hladno – kaže 70ogodišnju Štefan i dodaje da ubrane mogu stajati tek jednu noć pre prodaje. U zdelicu staje 250 grama voća, a svaka malina mora se pažljivo otkinuti i složiti.
Cela investicija koštala ga je oko 800 evra, s tim da navodnjava svaku stabljiku sistemom “kap po kap”. Investiciju je isplatio već za pola sezone.
VIŠNJA NIKAD JEFTINIJA: Nećete verovati za koliko daju kilogram!
Ništa ne prska pesticidima
– Prošle godine smo zaradili oko 1200 evra, ove ćemo najmanje 1500. Vredno je truda – kaže on i dodaje da maline imaju kratak rok trajanja pa "drže" cenu.
– Po 5 evra smo prodavali kilogram na početku sezone, a najniža cena biće 3,5 evra – navodi Štefan.
KILO TREŠANJA NA PIJACAMA U SRBIJI 300 DINARA: Evo zašto su cene tog voća paprene
Najbolje prolaze u junu i julu, a već u avgustu idu na odmor. Ništa ne prskaju i u vrtu imaju isključivo zdravo voće i povrće ne tretirano pesticidima. Dobar rod on pripisuje navodnjavanju.