ОВО ЈЕ НАЈИСПЛАТИВИЈА ВОЋКА ЗА ГАЈЕЊЕ: "Све што сам уложио вратило ми се ЗА ПОЛА СЕЗОНЕ"
Итекако се исплати.
Штефан Севшек и његова супруга Ана засадили су око 600 стабљика пре три године, на имању од тек једног јутра у селу надомак Осијека. Штефан је малине засадио да би имао чиме да се бави док је у пензији.
– Да сам знао колико ће посла бити, не бих се у то упуштао – шали се он. Каже да младице мора да орезује чак три пута у пролеће, а да је сама берба “пипав” посао.
НЕ БАЦАЈТЕ НОВАЦ: Уз ових 6 трикова увек купите ИДЕАЛНУ ЛУБЕНИЦУ
– Осетљиве су, свака воћка се мора пажљиво убрати, а и не подносе врућину па их одмах морате однети на хладно – каже 70огодишњу Штефан и додаје да убране могу стајати тек једну ноћ пре продаје. У зделицу стаје 250 грама воћа, а свака малина мора се пажљиво откинути и сложити.
Цела инвестиција коштала га је око 800 евра, с тим да наводњава сваку стабљику системом “кап по кап”. Инвестицију је исплатио већ за пола сезоне.
ВИШЊА НИКАД ЈЕФТИНИЈА: Нећете веровати за колико дају килограм!
Ништа не прска пестицидима
– Прошле године смо зарадили око 1200 евра, ове ћемо најмање 1500. Вредно је труда – каже он и додаје да малине имају кратак рок трајања па "држе" цену.
– По 5 евра смо продавали килограм на почетку сезоне, а најнижа цена биће 3,5 евра – наводи Штефан.
КИЛО ТРЕШАЊА НА ПИЈАЦАМА У СРБИЈИ 300 ДИНАРА: Ево зашто су цене тог воћа папрене
Најбоље пролазе у јуну и јулу, а већ у августу иду на одмор. Ништа не прскају и у врту имају искључиво здраво воће и поврће не третирано пестицидима. Добар род он приписује наводњавању.