OVO SU NAJVAŽNIJE IZMENE: Novi nacrt rezolucije o Srebrenici
Priznanje da je nevinih žrtava bilo na svim stranama u toku sukoba u Bosni i Hercegovini, i to kako u Srebrenici tako i u okolnim područjima, kao i tvrdnja da je žrtava seksualnog nasilja bilo na svim stranama u sukobu glavne su novine u izmenjenoj verziji britanske rezolucije o Srebrenici
Kako piše ovaj list, koji je tekst rezolucije dobio na uvid, time je pokušano da se ublaži onaj deo teksta koji je bio među najspornijima za Beograd, a u kome je pisalo da su "desetine hiljada žena, devojaka, muškaraca i dečaka žrtve seksualnog nasilja tokom sukoba u Bosni i Hercegovini, uključujući i Srebrenicu".
Sada piše da je u genocidu u Srebrenici izgubljeno više od 8.000 života, dok su hiljade ljudi raseljene, a porodice i zajednice uništene.
Kako navodi "Politika" novi dokument, koji je premijer Srbije Aleksandar Vučić dobio juče na putu za Mađarsku, ima 12 uvodnih napomena i 16 tačaka.
Sadrži i tačku iz ruske rezolucije
Nova britanska rezolucija sadrži i tačku koja je prepisana iz ruske rezolucije a u kojoj piše da se podržava Mirovni sporazum, kao i parisko-dejtonski sporazum o stvaranju Federacije BiH od 10. novembra 1995. godine i sve strane se pozivaju da se pridržavaju svojih obaveza iz ovih sporazuma.
List navodi da je u mnogim delovima britanska rezolucija ostala nepromenjena. I dalje se najčešće pominje reč genocid, ali sada se koristi 26 puta umesto ranijih 35 puta.
Kao i u prvoj verziji, podseća se na odluke Haškog tribunala, uključujući i presudu generalu Radislavu Krstiću iz 2004, koji je osuđen za genocid u Srebrenici, kao i na presudu Međunarodnog suda pravde, koji je izrekao da se u Srebrenici desio genocid i dodaje da se i dalje nastavljaju suđenja u Haškom tribunalu.
I dalje stoji da se najstrože osuđuje genocid u Srebrenici, te se osuđuje svako poricanje genocida.
Kao i u prvoj verziji, "saoseća se sa žrtvama na svim stranama u sukobu u BiH, uključujući i one u Srebrenici, kao i sa njihovim porodicama", a nadležne vlasti u BiH se pozivaju da obezbede pravdu za žrtve i dugoročnu podršku preživelima, uključujući one koji su preživeli seksualno nasilje.
Ponovo se apeluje na države članice UN da razviju obrazovne programe koji će usađivati budućim generacijama lekcije iz prethodnih genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti, kako bi se sprečilo njihovo ponavljanje.
I u ovoj verziji se pozdravlja rad Međunarodne komisije za nestale osobe i naglašava njena pomoć vladama BiH i zemljama šireg regiona u pronalaženju i identifikaciji posmrtnih ostataka žrtava na svim stranama, što je, kaže se, suštinski doprinos dovođenju počinilaca zločina pred lice pravde.
Naglašava se važna uloga koju žene i civilno društvo, uključujući ženske organizacije i lidere formalnih i neformalnih zajednica mogu da imaju na obe strane u oružanom sukobu.
Mogu da doprinesu i sprečavanju sukoba ali i rešavanju postkonfliktnih situacija.
Sve države se pozivaju da se bore protiv genocida i drugih ozbiljnih zločina prema međunarodnom pravu, a države koje nisu ratifikovale Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida treba to da urade.
Pozdravljaju se napori na istraživanju i procesuiranju svih onih koji su su optuženi za ozbiljna kršenja međuanrodnig humanitarnog prava tokom sukoba u BiH , uključujući i odgovorne za genocid u Srebrenici.
Sve države se pozivaju da sarađuju sa Haškim tribunalom a ovaj sud da što pre završi svoj rad kao vitalni doprinos u promovisanju mira, pravde, istine i pomirenja.
Pročitajte i: