PAŽNJA: Ove dve stavke nam bankomati mogu naplatiti, a DA I NE ZNAMO!
Pojedine banke naplaćuju podizanje keša na drugim bankomatima do 2 odsto, ali postoji minimum koji morate platiti i pri manjim iznosima, pa se tako desi da najčešće za podizanje hiljadarke dajemo 250 dinara.
Jasno je da je najbolje svojom debitnom karticom podizati keš na bankomatu banke koje koristite, bez provizije, ali nekad, u žurbi, ili fizičkoj udaljenosti bankomata, odlučimo se da novac podignemo "sa tuđe banke".
Tu uslugu minimalno plaćamo 50 dinara, a uglavnom se uzima 1, ili 2 odsto od iznosa. Međutim, s obzirom da na nekim bankomatima taj minimum iznosi od 90 do 250 dinara, znači da možemo da platimo i četvrtinu iznosa koji podižemo. To znači da za hiljadarku možemo platiti 250 dinara, samo zato što smo bili lenji, ili onemogućeni da dođemo do svog bankomata. Caka je i u tome što to kolika je provizija, bankomat ne pokaže, pa uglavnom iznos saznamo tek kada proverimo stanje svog računa.
BUDITE NA OPREZU! Pojavili se lažni bankomati, evo i kako izgledaju! (VIDEO)
Lopov hoće da vam otme pare na bankomatu - evo šta treba da uradite
Neke banke imaju i veći minimum provizije za podizanje od 50 dinara (i do 150 za debitne, 250 za kreditne).
Takođe, mnogi ne znaju da i provera stanja na računu, na bankomatima banke koju koriste, ne mora, i nije uvek besplatna. Iako pojedine naplaćuju 15, ili 20 dinara, fer je da znate da li vas ova navika može koštati ili ne, čak i sitno. Ako proveravate na drugim bankomatima stanje na vašoj kartici, to može biti i duplo skuplje.
Odsečak sa bankomata, na kom je vaš saldo, takođe može biti naplaćen. Stoga je najpravilnije upoznati se sa tarifnikom banke koju koristite, ali i da birate banke čija mreža bankomata vam odgovara.