ČETIRI GRADA PREČA OD BEOGRADA ili zašto je unutrašnjost bolja za život
"Idemo u Beograd, jer tamo ima sve, idemo u Beograd i ne vraćamo se!" Tako kaže jedna pesma. Ali, ako veliki grad nije za vas, u Srbiji ima još lepih gradova u kojima možete lepo poslovati i živeti.
Ukoliko osećate da vas Beograd "guta" možda je vreme da se preselite u neki manji grad. Ovo su naši predlozi.
KRAGUJEVAC
Kragujevac je prava "zlatna sredina". Sa oko 200.000 stanovnika on je dovoljno veliki da svako može pronaći sadržaj za sebe, a dovoljno mali da se ne izgubi prisnost i ne dođe do otuđenosti koju nose veći gradovi.
Privredni, kulturno-prosvetni, zdravstveni i politički centar Šumadije i Pomoravlja, ovaj grad je od "doline gladi" kakav je bio devedesetih postao meka za investitore, grad sa pozitivnom poslovnom klimom o kojoj svedoče investicije velikih firmi.
Predstavlja primamljivo mesto za život, jer nudi velike mogućnosti za započinjanje sopstvenog posla, a ujedno je i grad sa velikim kulturnim nasleđem i bogatom istorijom.
JAGODINA
U Jagodini je nezaposlenost ispod republičkog proseka, a socijalni program je među najbolje organizovanim u celoj zemlji. Najbolji primer je briga o porodiljama. One koje su nezaposlene dobijaju 12.000 dinara mesečno, a svaka beba na poklon dobije 200€.
Brine se i o studentima. Ukoliko odlučite da se školujete u ovom gradu sigurno je da vas očekuju vrhunski uslovi. Mladi koji pohađaju fakultete u ovom gradu svake godine o trošku grada putuju u neku od evropskih država, uslovi u domu su odlični, a opština je obezbedila i novčane nagrade za najboljih 5 studenata sa svake godine fakulteta.
Kulturni i društveni život Jagodinaca je izuzetno bogat, pa pored velikog broja muzeja i kulturnih ustanova možete posetiti i akva park, zoološki vrt i muzej voštanih figura.
VRANJE
Da ona stara "što južnije to tužnije" ne važi za sve gradove na jugu Srbije, primer je Vranje.
Financial times je svrstao ovaj grad u grupu od 10 malih gradova u Evropi koji su privlačni za investitore, a glavni razlog je nizak trošak poslovanja.
Dobilo je titulu "Opština budućnosti" od Kluba privrednih novinara, Centra za razvoj malih i srednjih preduzeća u Beogradu i Agrobanke, a od NALED-a je dobio titulu "Vranje - grad sa povoljnom poslovnom klimom".
U rodnom gradu Bore Stankovića se dosta polaže na kulturu, pa ukoliko se odlučite za život u Vranju "ne gine" vam obilje istog.
STARA PAZOVA
Opština Stara Pazova jedna je od najrazvijenijih u našoj zemlji, a na procentu nezaposlenih, od svega pet odsto pozavideli bi i mnogi evropski gradovi.
Pola opština, a pola industrijska zona, sa sportskim "aneksom" u vidu Kuće fudbala, smeštena između Beograda i Novog Sada, Stara Pazova bi u skoroj budućnosti trebalo da postane i mesto kroz koje prolazi brzi voz kojim se od jednog do drugog grada stiže za 20 minuta.
Ovaj grad je i zvanično među šampionima lokalnog ekonomskog razvoja. U protekle dve godine stotinu hektara državne zemlje pretvoreno je u građevinsko zemljište, koje se prodaje investitorima.
Ovo je jedna je od retkih opština u kojoj se broj stanovnika uvećava i koja se razvija brže nego većina mesta u Srbiji.