ЧЕТИРИ ГРАДА ПРЕЧА ОД БЕОГРАДА или зашто је унутрашњост боља за живот
"Идемо у Београд, јер тамо има све, идемо у Београд и не враћамо се!" Тако каже једна песма. Али, ако велики град није за вас, у Србији има још лепих градова у којима можете лепо пословати и живети.
Уколико осећате да вас Београд "гута" можда је време да се преселите у неки мањи град. Ово су наши предлози.
КРАГУЈЕВАЦ
Крагујевац је права "златна средина". Са око 200.000 становника он је довољно велики да свако може пронаћи садржај за себе, а довољно мали да се не изгуби присност и не дође до отуђености коју носе већи градови.
Привредни, културно-просветни, здравствени и политички центар Шумадије и Поморавља, овај град је од "долине глади" какав је био деведесетих постао мека за инвеститоре, град са позитивном пословном климом о којој сведоче инвестиције великих фирми.
Представља примамљиво место за живот, јер нуди велике могућности за започињање сопственог посла, а уједно је и град са великим културним наслеђем и богатом историјом.
ЈАГОДИНА
У Јагодини је незапосленост испод републичког просека, а социјални програм је међу најбоље организованим у целој земљи. Најбољи пример је брига о породиљама. Оне које су незапослене добијају 12.000 динара месечно, а свака беба на поклон добије 200€.
Брине се и о студентима. Уколико одлучите да се школујете у овом граду сигурно је да вас очекују врхунски услови. Млади који похађају факултете у овом граду сваке године о трошку града путују у неку од европских држава, услови у дому су одлични, а општина је обезбедила и новчане награде за најбољих 5 студената са сваке године факултета.
Културни и друштвени живот Јагодинаца је изузетно богат, па поред великог броја музеја и културних установа можете посетити и аква парк, зоолошки врт и музеј воштаних фигура.
ВРАЊЕ
Да она стара "што јужније то тужније" не важи за све градове на југу Србије, пример је Врање.
Финанциал тимес је сврстао овај град у групу од 10 малих градова у Европи који су привлачни за инвеститоре, а главни разлог је низак трошак пословања.
Добило је титулу "Општина будућности" од Клуба привредних новинара, Центра за развој малих и средњих предузећа у Београду и Агробанке, а од НАЛЕД-а је добио титулу "Врање - град са повољном пословном климом".
У родном граду Боре Станковића се доста полаже на културу, па уколико се одлучите за живот у Врању "не гине" вам обиље истог.
СТАРА ПАЗОВА
Општина Стара Пазова једна је од најразвијенијих у нашој земљи, а на проценту незапослених, од свега пет одсто позавидели би и многи европски градови.
Пола општина, а пола индустријска зона, са спортским "анексом" у виду Куће фудбала, смештена између Београда и Новог Сада, Стара Пазова би у скорој будућности требало да постане и место кроз које пролази брзи воз којим се од једног до другог града стиже за 20 минута.
Овај град је и званично међу шампионима локалног економског развоја. У протекле две године стотину хектара државне земље претворено је у грађевинско земљиште, које се продаје инвеститорима.
Ово је једна је од ретких општина у којој се број становника увећава и која се развија брже него већина места у Србији.