Pet koraka za sve umorne ljude!
Popodnevna dremka treba da traje maksimalno 20 minuta.
Veliki deo populacije ne posvećuje dovoljno vremena snu, koji je potreban za neko osnovno funkcionisanje tokom dana. Razlog tome jeste moderan način života koji ponekad ostavlja loše posledice po naše zdravlje. Ipak, za sve postoji lek, a san možemo nadoknaditi i tokom dana. Dajemo vam nekoliko saveta kako da poboljšate "popodnevnu dremku".
Najbolje doba dana za kratkotrajni san jeste popodne, odmah posle ručka. Nikako pre 15h, jer ćete tako samo poremetiti normalan biološki ritam.
Popodnevno spavanje ne sme trajati više od pola sata – sat vremena. Morate biti svesni da sve preko ovog vremenskog perioda može loše uticati na dalji tok dana. Lekari savetuju da je ipak najbolje da dremka traje 20 minuta.
Vaš krevet je namenjen za noćni san i nemojte to da menjate, dok popodnevi san treba da imate na kauču. Stručnjaci objašnjavaju da je to bolje, jer ako popodne zaspite u svom krevetu, telo će se lako prevariti i otići u višesatni san, nakon kojeg ćete se teško oporaviti.
Šolja kafe pre dremanja može samo da doprinese boljem odmoru. Kofein ne počinje da deluje pre 20-30 minuta nakon njegovog unošenja, tako da se buđenje može očekivati tačno kada treba, kako biste se osećali oporavljeno.
PROBLEM "NEĆE VAM SAN NA OČI, A UMORNI STE"
- Zvuči kontradiktorno, ali ako ne možete da zaspite, a spava vam se, ustanite iz kreveta. Ako ostanete u krevetu budni, telu signalizujete poruku da nije vreme za spavanje. Ustanite i počnite da čitate knjigu/časopis, uz prigušeno svetlo dok se ne uspavate.
- Sedite, uključite lampu i počnite da zapisujete svoje misli. Ovaj savet važi za one osobe koje su opterećene obavezama koje ih sutradan čekaju, a kada zapišu beleške, biće rasterećeni i moći će da zaspe.
Pročitajte i:
I PSIHIČKI I FIZIČKI: Bez posla tonete sve dublje i dublje
ZBOGOM BOLOVIMA: Zašto dobijamo kamen u bubregu i kako da ga se rešimo?
SPAS U PLASTIČNOJ HIRURGIJI: Povratak u mladost i očajnički strah od prolaznosti