SPAS U PLASTIČNOJ HIRURGIJI: Povratak u mladost i očajnički strah od prolaznosti
Da li biste se vi podvrgli hiruškom nožu?
Kada je postala svesna svog postojanja, počela je da uviđa svoje fizičke mane. Svakog dana se gledala u ogledalu i zamišljala šta bi sve volela da promeni na svom telu. Da, neravnomerni zubi su joj bili najveći problem. Zbog ružnog osmeha izbegavala je da se smeje, pa čak nekada i da komunicira, lišavajući sebe socijalizacije sa okruženjem. Stičući finansijske uslove za hiruršku intervenciju, operisala je vilicu i kako ona, 25-ogodišnja Tea Mirković, danas objašnjava, postala je vrlo srećna, zadovoljna i ispunjena osoba.
Starenje je neizbežni životni pojam sa kojim se većina ljudi danas ne može pomiriti. Računaju šta jedu i koliko grama i kalorija unose, koliko vremena posvećuju fizičkoj aktivnosti i kako se to sve odražava na njihov izgled i zdravstveno stanje. Uprkos svemu, ni stalne iscrpljujuće dijete, ni sati provedeni u teretani ne dostižu željene rezultate.
Zato je sa dolaskom XXI veka plastična hirurgija postala nezaobilazan pojam koji je dostigao veliki napredak. Plastični hirurg mr sci. med. dr Violeta Skorobać Ašanin objašnjava da se sa znacima starenja teško mirimo i da estetsku hirurgiju doživljavamo kao spas i povratak u mladost.
Svako vreme nosi svoje breme, pa to važi i u estetskoj hirurgiji. Koja starosna dob dolazi kod Vas i šta je ono što budući pacijenti najviše žele da izmene?
- Mlađa populacija od 18 do 35 godina najčešće otklanja nedostatke zbog kojih pati u pubertetu, a najčešće su to višak kilograma, male grudi i usne, veliki nos ili odstupajuće uši. Međutim, starije generacije, od 35 do 55 godina, popravljaju tragove vremena. Njima je svojstvenije kombinovanje tehnike koje se mogu uraditi jednom aktu, poput trasfera masti iz stomaka i sa leđa u zadnjicu, korekcije grudi i zatezanje stomaka. Međutim, lifting je operacija rezervisana za dame iznad 55 godina i ona predstavlja krunu operacija i trajnost brisanja proteklog vremena.
Uveliko se u svetu pojavio fenomen operacije vagine, tačnije sužavanje polnog organa i ulepšavanje usnica. Koliko je danas u Srbiji to zastupljeno i koja ciljna grupa je zainteresovana za takvu vrstu operacije?
- O najdelikatnijim stvarima se i najteže govori. Estetska hirurgija je intimna priča koja ne bi trebalo da se tiče nikoga sem osobe koja joj se podvrgava, ali najčešće to nije tako nego se javno komentariše - hvali ili osuđuje. Intervencije na vagini se rade od 18 do 40 godina u zavisnosti od zahteva - da li je to smanjivanje urođenih uvećanih malih i velikih usana ili je to sužavanje vagine nakon višestrukih porođaja. Najbitnije je da je pacijent, nakon ovih intervencija, srećniji i više uživa u svakodnevnim aktivnostima.
Nos je najkomplikovaniji organ jer se sastoji od svih tkiva, kože, potkože, masti, mišića i hrskavice kosti i sluzokože. To je organ koji ima najznačajniju funkciju u prenosu, zagrevanju i vlaženju vazduha, a ukoliko se naruši neka od pomenutih funkcija i struktura nosa, nastaju ogromni problemi.
- Najčešći vizuelni problem su stigmati estetske operacije , a to je "V" deformitet gde je kostani segment značajno vidljiv u odnosu na donji hrskavičavi, otvoren krov nosa koji se manifestuje kao neravnina na dorzumu nosa, previše resecirana hrskavica nosa ili prekraćena pregrada nosa koja dovodi do deformiteta vrha nosa i slično. Naravno, u zavisnosti od problema, oni se mogu rešiti na različite načine. Ukoliko je došlo do prevelikog gubitka pojedinih tkiva nosa, ona se mogu nadomestiti donorskim hrskavicama, sa septuma ukoliko nije oštećen, ušne školjke ili rebra. Gubitak debljine kožnog pokrivača može se nadoknaditi slepočnom fascijom. Naravno, umeće hirurga je onoliko koliko može da vlada i funkcionalnim i estetskim operacijama.
Nedavno je Internet portal realself.com sproveo istraživanje koje je pokazalo da 70% ženske populacije ima bolje seksualne odnose i češće orgazme, nakon ugradnje implanta u grudi. Gotovo svaka nezadovoljna žena je odgovorila da joj je cena intervencije nebitna, ako će je to usrećiti.
- U cenu operacije svakako ulazi kvalitet proteze raznih proizvođača, a i umešnost hirurga pri odabiru proteza i njihovoj ugradnji. Američki implantati svakako spadaju u najkvalitetnije, za njima idu Nemci, a zatim svi ostali. Cenu implantata, sem proizvođača, načešće određuje kvalitet punjenja kao i gustina gela, a i kvalitet ovojnice tog silikona. Anatomski implantati su značajno skuplji od okruglih radi složenosti njegove proizvodnje i postojanosti gela. Složenost kreiranja odgovarajućeg ležišta proteze govori o stepenu lepote u samom izgledu grudi.
Mr sci.med. dr Violeta Skorobać Ašanin nam je ispričala kako se u svojoj Specijalnoj bolnici za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju "Diona" nagledala raznoraznih komplikacija nakon intervencija.
- Najčešći problem koji dolaze su nakon operacija nosa - nos u potpunosti kriv, previše uklonjena kost, potpuni gubitak nosne pregrade ( septum perforation), zaostao visok hrskavičavi deo, kao i kada je vrh nosa oštećen i spušten. Zatim, loše pozicionirane proteze nakon operacije uvećanja grudi - previsoke ili preniske, prevelike ili preširoke. Viđala sam i neadekvatne pozicije bradavica nakon podizanja grudi, neravnine nakon urađenih liposukcija, asimetričan lifting...
Etički kodeks krasi sve profesije, a u medicini bi trebalo da je on striktno poštovan. Često se dešava da pacijenti dolaze u ordinaciju sa nerealnim željama ali, kako Violeta ističe, pacijenti su isto tako voljni da poslušaju savet koji je logičan i u skladu sa njhovim budućim izgledom.
- Nerealni zahtevi su najčešće vezani za brzinu oporavka, jer često hirurški zahvat porede sa kozmetičkim tretmanom. Možda je ipak greška u medijima koji govore o kozmetskim intervencijama koje su sve samo nisu kozmetika. Pacijenti se pre operacije detaljno pregledaju i ukoliko nisu zdravi, svako se bez obzira na novac neće operisati. Prvo će im se popraviti zdrastveno stanje, a nakon toga se bezbedno ulazi u operaciju. Estetska hirurgija nije obligatorna i ne bi trebala da donesi nikakve glavobolje ni pacijentu, ni doktoru.
Kombinovane operacije se ne obavljaju u svim hiruškim ordinacijama. Na ovaj rizik pristaju lekari u Brazilu i Americi, ali i nekolicina u Srbiji. Dr Violeta objašnjava da je imala takva iskustva sa zahtevnim pacijentima, ali takođe napominje da pacijent mora biti dobro pripremljen - i zdravstveno i psihički.
- Mogu se kombinovati sve intervencije koje ne ugrožavaju jedna drugu u postoperativnom toku. Kao na primer nos i kapci ili lifting. Nos nosi sa sobom otok koji prenosi na kapke ili lice i oporavak će biti dosta teži, a i može da naruši maksimalni estetski efekat. Na primer, koža na urađenim kapcima će ostati u višku zbog preteranog otoka ili će zategnuti mišići lica vući kosti nosa i one neće biti na odgovarajućim pozicijama.
Pročitajte i:
NEVEROVATNO: Baka od 96 leta predaje jogu (VIDEO)
SINDROM PINOKIO: Kako prepoznati lažova?
Da li na kraju pokleknu pred mesom?
Ne budite previše fini, ako želite da vas poštuju
ZBOGOM BOLOVIMA: Lek koji obnavlja kičmenu moždinu