SINDROM PINOKIO: Kako prepoznati lažova?
Često nam promaknu suptilni neverbalni znaci da neko pokušava da nas slaže. Obratite pažnju na ovih devet signala, ali ipak nemojte da donosite zaključke na prečac.
To je sasvim prirodan odgovor na stres. Kada smo u neprilici, grlo nam se često suši.
Slično kao i u prvom primeru, nedostatak vlažnosti u grlu izaziva teško gutanje. To stručnjaci nazivaju "preskakanjem Adamove jabučice".
Neki lažovi otvaraju usta i pomeraju vilicu napred-nazad. To je takođe deo borbe da se grlo ovlaži i da se lakše govori.
Naše oči pokazuju gde telo želi da bude. Lažovi uglavnom gledaju prema najbližem izlazu, što je odraz njihove želje da fizički i psihološki izbegnu anksioznost izazvanu lažima. (To nije posredi samo kod lažova. Ako sedite s nekim i on stalno gleda na sat, to je signal da želi da prekine razgovor.)
Lažovi će takođe usmeriti stopala prema najbližem izlazu.
6. Nedostatak odlučnih gestova
Lažovi retko koriste nedvosmislene gestove kao što su pokazivanje prstima, udaranje stola dlanovima ili naginjanje prema sagovorniku.
Lažovi često pomeraju glavu ka nazad kad ne govore istinu. Ovaj suptilni gest predstavlja pokušaj da se distanciraju od izvora anksioznosti. Kada nemate problem sa nekom osobom, nesvesno ćete joj se približavati.
Slično tome, lažovi često usmeravaju čitavo svoje telo unazad, kako bi se odvojili što više od svoje "mete".
"Ulegnuće" na korenu vrata je jedno od najranjivijih mesta na našem telu, jer bilo kakvo petljanje s njim može da dovede do problema sa disanjem. Kada se lažovi osećaju ugroženima, oni nesvesno pokrivaju svoju kako bi se "zaštitili" od rizika da budu otkriveni. Oni koji nose ogrlice će se verovatno igrati sa njima dok lažu.