СИНДРОМ ПИНОКИО: Како препознати лажова?
Често нам промакну суптилни невербални знаци да неко покушава да нас слаже. Обратите пажњу на ових девет сигнала, али ипак немојте да доносите закључке на пречац.
То је сасвим природан одговор на стрес. Када смо у неприлици, грло нам се често суши.
Слично као и у првом примеру, недостатак влажности у грлу изазива тешко гутање. То стручњаци називају "прескакањем Адамове јабучице".
Неки лажови отварају уста и померају вилицу напред-назад. То је такође део борбе да се грло овлажи и да се лакше говори.
Наше очи показују где тело жели да буде. Лажови углавном гледају према најближем излазу, што је одраз њихове жеље да физички и психолошки избегну анксиозност изазвану лажима. (То није посреди само код лажова. Ако седите с неким и он стално гледа на сат, то је сигнал да жели да прекине разговор.)
Лажови ће такође усмерити стопала према најближем излазу.
6. Недостатак одлучних гестова
Лажови ретко користе недвосмислене гестове као што су показивање прстима, ударање стола длановима или нагињање према саговорнику.
Лажови често померају главу ка назад кад не говоре истину. Овај суптилни гест представља покушај да се дистанцирају од извора анксиозности. Када немате проблем са неком особом, несвесно ћете јој се приближавати.
Слично томе, лажови често усмеравају читаво своје тело уназад, како би се одвојили што више од своје "мете".
"Улегнуће" на корену врата је једно од најрањивијих места на нашем телу, јер било какво петљање с њим може да доведе до проблема са дисањем. Када се лажови осећају угроженима, они несвесно покривају своју како би се "заштитили" од ризика да буду откривени. Они који носе огрлице ће се вероватно играти са њима док лажу.