IZNENADA: Otpuštanje radnika u Porto Montenegru
Kompanija Adriatic Marinas, koja rukovodi Porto Montenegrom, u sredu je svojim radnicima uručila 13 otkaza.
Baš u trenutku kada Crnom Gorom kruže vesti o prestižnim priznanjima i izgradnji luksuznih i skupih apartmana, kako crnogorski portal Bankar navodi, stigla je informacija o otpuštanju radnika zbog nerentabilnosti.
Jedna od otpuštenih radnica je izjavila da je bez posla iznenada ostalo 13 osoba, a navodno se očekuje još 25 otkaza. Otpuštena radnica je za Bokanews rekla da je veče pred uručivanje otkaza pozvana mejlom na sastanak, a onda se ispostavilo da je na tom sastanku i otpuštena.
- Pod nos mi je samo stavljen ugovor o sporazumnom prekidu radnog odnosa, iako sam imala dobar ugovor o radu i tu radim od osnivanja firme. Slično se desilo sa ostalim kolegama i koleginicama. Na poslu su ostale osobe koje su pre par nedelja počele sa radom - rekla je ona i nastavila: "Razlog otpuštanja koji nam je saopšten je navodna nerentabilnost, gubljenje ruskog tržišta i slično”.
Iz PR službe Porto Montenegra je potvrđeno otpuštanje, uz objašnjenje da je to urađeno zbog potrebe da se preraspodele raspoloživi ljudski resursi na mesta gde će oni da daju najbolje rezultate u promjenljivim poslovnim okolnostima na trištu.
Ugovori o radu u Porto Montenegru stoga se često obnavljaju pred 1. januar i 1. jun, a zaposleni u međuvremenu bivaju stalno procenjivani kako od nadređenih, tako i od klijenata elitne marine, pa im očuvanje radnog mesta nikada nije sigurno.
- Nažalost, to znači da smo morali da otpustimo 13 prekobrojnih zaposlenih. Žao nam je zbog toga, ali, s druge strane, mi sa njima već blisko sarađujemo, pa ćemo im naći nove poslovne mogućnosti unutar naselja Porto Montenegro ili kod naših partnerskih kompanija i agencija za zapošljavanje. Nadamo se da ćemo uz naš naporan rad biti u poziciji da im nađemo nova radna mesta u narednom periodu - saopšteno je iz AM, kako se navodi.
Takođe se navodi i to da je oko 300 radnika u Porto Montenegru zaposleno na osnovu ugovora na određeno, odnosno šest meseci. To Porto Montenegru omogućava aktuelna legislativa, koja ga tretira kao “projekat u razvoju”, a ne klasičnu firmu-poslodavca, pa mu ne propisuje obavezu da nakon dva ugovora na određeno, svojim zaposlenima da ugovor o radu za stalno.
Pročitajte i: