Pogledajte kako je koja zemlja glasala za prijem Kosova u Unesko! (VIDEO)
PARIZ – Za pristupanje Kosova Unesku između ostalih glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Nemačka, Andora…
Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Palestina, Severna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela. Uzdržani su, između ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija.
Predstavnici Srbije rekli su "no" ("ne“). A predstavnik Venecuele je tako glasno uzviknuo „no“ da se salom zaorio smeh. Na video snimku ispod možete pogledati proces glasanja i koja je zemlja kako glasala, a proces glasanja za i protiv prijema počinje na -24.50.
Predstavnici zemalja koje su bila za prijem Kosova izgovarali su englesku reč „yes“, francusku „oui“ ili špansku „si“, dok su one protiv izgovarale „no“ ili „non“. Uzdržane su koristile reč „abstention„, što znači uzdržanost.
Nakon glasanja je usledilo proglašenje iz kojeg je bilo jasno da predlog Albanije da Kosovo uđe u UNESKO nema dvotrećinsku većinu.
Ranije je glasanju o odlaganju je pristupilo 170 država. Protiv predloga Srbije bilo je 89 zemalja, za 59, 22 članice Uneska su bile uzdržane‚ a 16 nije prisustvovalo glasanju.
Predlog za odlaganje podržali Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka. Protiv Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija. BiH je bila uzdržana.
Bahami su u poslednjem trenutku tražili da promene glas iz „za“ u „protiv“, ali im nije omogućeno. Ovaj potez Bahama izazvao je smeh u sali.
Oko 11.30 počelo sednica Generalne konferencije Uneska na kojoj će se raspravljati o prijemu Kosova. Na početku sednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko zatraživši odlaganje glasanja.
Glasanju je prethodila žučna rasprava. Za odlaganje bile su Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlgaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Nemačka i Velika Britanija.
Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane.
Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovde reč o presedanu jer nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država.
Predstavnik Argentine je rekao da zathev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.
Austrija ističe da su joj bliski i Kosovo i Srbija, ali da je protiv odlaganja sednice.
Kina smatra da bi prijem Kosova u Unesko mogao negativno da se odrazi na dijalog Beograda i Prištine u Briselu