POHVALE IZ EVROPE: Srpske reforme postaće uzor čitavom regionu
Ako ostane na putu reformi i fokusira se na njihovo sprovođenje, Srbija može postati uzor celom zapadnom Balkanu, izjavio izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister i dodao da Srbija pripada Evropi i da su joj vrata EU otvorena.
"Dokazali smo da podržavamo vašu zemlju, naročito tokom katastrofalnih majskih poplava. Visok nivo ambicije Srbije za pregovore sa EU je dobrodošao. Koliko će trajati proces pristupanja prvenstveno zavisi od sposobnosti vaše zemlje da napravi održiv napredak u reformama koje su zacrtane u agendi EU", rekao je Mekalister. On je istakao i da značajni rezultati koje je Beograd ostvario moraju biti priznati.
"Iskreno se nadam da se u sledećem dijalogu na visokom nivou između Beograda i Prištine u Briselu može doći do dogovora i da će onda prvo pregovaračko poglavlje biti otvoreno do kraja ove godine", dodao je on.
On je, takođe, pohvalio posvećenost šefa pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanje Miščevć i njenog tima, dodajući da se u Briselu visoko ceni ono što oni rade.
"Poput Tanje Miščević, i ja bih voleo da vidim da se prva poglavlja otvore u najkraćem mogućem roku. Kao izvestilac Evropskog parlamenta, nije na meni da odlučujem o otvaranju poglavlja. Savet jednoglasno odlučuje prema merilima za otvaranje poglavlja na osnovu preporuka Komisije", kazao je on, odgovarajući na pitanje da li je realna prognoza Tanje Miščević da se prva pregovaračka poglavlja Srbije i EU otvore do oktobra.
Mekalister je kazao da Srbije treba da se posebno fokusira na vladavinu prava, koja je u osnovi "novog pristupa" Komisije i time se prvo treba pozabaviti.
"To znači, između ostalog, da poglavlje 23 (pravosuđe i osnovna ljudska prava) i poglavlje 24 (pravda, sloboda i sigurnost) treba da se otvore rano u procesu i zatvore na kraju. Ovo daje maksimalno vremena za razvoj solidnih dostignuća, tako da su reforme nepovratne", precizirao je Mekalister.
On dodaje i da je poglavlje 35, takođe, od posebnog značaja.
"Pregovarački okvir zahteva normalizaciju odnosa s Kosovom pod poglavljem 35 i to treba da se uradi paralelno s napretkom u pregovorima u celini", rekao je izvestilac EP za Srbiju.
Na pitanje lista, šta konkretno znači "normalizacija odnosa s Kosovom", Mekalister kaže da, u suštini, pregovarački okvir zahteva stalno angažovanje ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom.
"Ovaj proces trebalo bi postepeno da dovede do sveobuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova, s izgledima da obe zemlje budu u mogućnosti da u potpunosti ostvaruju svoja prava i ispunjavaju svoje obaveze", obrazložio je Mekalister.
On je naveo i da žali što se "Srbija nije pridružila, kad se od nje tražilo, restriktivnim merama protiv Rusije, što je ugošćavala s počastima neke osobe koje su potpale pod zabranu izdavanja viza EU i organizovala vojne vežbe s ruskom vojskom".
"S druge strane, primećujem veoma dobru i konstruktivnu saradnju s NATO i ohrabrujem Srbiju da produbi taj odnos", dodaje izvestilac EP.
On je pohvalio Srbiju i kada je u pitanju napredak u odnosima sa susedima.
"Spisak pozitivnih primera je dugačak. Premijer Aleksandar Vučić prisustvovao je inauguraciji nove hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kirtarovic u februaru. Posetio je Tiranu krajem maja, što je bila prva poseta srpskog premijera Albaniji, i išao na ceremoniju komemoracije u Srebrenici 11. jula. Ove aktivnosti srpskog premijera mogu se posmatrati kao istorijske prekretnice", naglasio je Mekalister.
On je, takođe, pozdravio to što je Vučić nakon incidenta u Potočarima naglasio da njegova ruka ostaje ispružena bošnjackom narodu i da će nastaviti sa svojom politikom pomirenja, pozivajući Predsedništvo BiH u Beograd.