ПОХВАЛЕ ИЗ ЕВРОПЕ: Српске реформе постаће узор читавом региону
Ако остане на путу реформи и фокусира се на њихово спровођење, Србија може постати узор целом западном Балкану, изјавио известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер и додао да Србија припада Европи и да су јој врата ЕУ отворена.
"Доказали смо да подржавамо вашу земљу, нарочито током катастрофалних мајских поплава. Висок ниво амбиције Србије за преговоре са ЕУ је добродошао. Колико ће трајати процес приступања првенствено зависи од способности ваше земље да направи одржив напредак у реформама које су зацртане у агенди ЕУ", рекао је Мекалистер. Он је истакао и да значајни резултати које је Београд остварио морају бити признати.
"Искрено се надам да се у следећем дијалогу на високом нивоу између Београда и Приштине у Бриселу може доћи до договора и да ће онда прво преговарачко поглавље бити отворено до краја ове године", додао је он.
Он је, такође, похвалио посвећеност шефа преговарачког тима Србије са ЕУ Тање Мишчевћ и њеног тима, додајући да се у Бриселу високо цени оно што они раде.
"Попут Тање Мишчевић, и ја бих волео да видим да се прва поглавља отворе у најкраћем могућем року. Као известилац Европског парламента, није на мени да одлучујем о отварању поглавља. Савет једногласно одлучује према мерилима за отварање поглавља на основу препорука Комисије", казао је он, одговарајући на питање да ли је реална прогноза Тање Мишчевић да се прва преговарачка поглавља Србије и ЕУ отворе до октобра.
Мекалистер је казао да Србије треба да се посебно фокусира на владавину права, која је у основи "новог приступа" Комисије и тиме се прво треба позабавити.
"То значи, између осталог, да поглавље 23 (правосуђе и основна људска права) и поглавље 24 (правда, слобода и сигурност) треба да се отворе рано у процесу и затворе на крају. Ово даје максимално времена за развој солидних достигнућа, тако да су реформе неповратне", прецизирао је Мекалистер.
Он додаје и да је поглавље 35, такође, од посебног значаја.
"Преговарачки оквир захтева нормализацију односа с Косовом под поглављем 35 и то треба да се уради паралелно с напретком у преговорима у целини", рекао је известилац ЕП за Србију.
На питање листа, шта конкретно значи "нормализација односа с Косовом", Мекалистер каже да, у суштини, преговарачки оквир захтева стално ангажовање ка видљивом и одрживом побољшању односа с Косовом.
"Овај процес требало би постепено да доведе до свеобухватне нормализације односа Србије и Косова, с изгледима да обе земље буду у могућности да у потпуности остварују своја права и испуњавају своје обавезе", образложио је Мекалистер.
Он је навео и да жали што се "Србија није придружила, кад се од ње тражило, рестриктивним мерама против Русије, што је угошћавала с почастима неке особе које су потпале под забрану издавања виза ЕУ и организовала војне вежбе с руском војском".
"С друге стране, примећујем веома добру и конструктивну сарадњу с НАТО и охрабрујем Србију да продуби тај однос", додаје известилац ЕП.
Он је похвалио Србију и када је у питању напредак у односима са суседима.
"Списак позитивних примера је дугачак. Премијер Александар Вучић присуствовао је инаугурацији нове хрватске председнице Колинде Грабар Киртаровиц у фебруару. Посетио је Тирану крајем маја, што је била прва посета српског премијера Албанији, и ишао на церемонију комеморације у Сребреници 11. јула. Ове активности српског премијера могу се посматрати као историјске прекретнице", нагласио је Мекалистер.
Он је, такође, поздравио то што је Вучић након инцидента у Поточарима нагласио да његова рука остаје испружена бошњацком народу и да ће наставити са својом политиком помирења, позивајући Председништво БиХ у Београд.