POKRIVILI VRATOVE: Evo zašto su nasloni za glavu uvek tako neudobni
Traži se rešenje koje će imati i formu i funkciju.
Vozači se sve češće žale na poziciju naslona za glavu u automobilima. Savremeni nasloni često forsiraju glavu vozača, ali i suvozača, napred - u neprijatan i nepraktičan položaj. Ipak, to je neophodno zbog bezbednosti, to jest zaštite od povreda vrata i kičmenog stuba, do kojih dolazi čak i pri laganim udarcima otpozadi. Kako nas uči fizika, kod udarca u zadnji deo automobila telo vozača i putnika imaju tendenciju kretanja unazad, zbog uticaja sile inercije.
Bezbednosti radi, nasloni za glave su nagnuti napred tako da stvaraju bol i neprijatnost kod vozača. Stručnjaci za ergonomiju su pred novim izazovom i traže rešenje koje će imati i formu i funkciju.
Auto sedišta su jedan od najskupljih delova u vozilu. Iako im se retko pridaje pažnja kakvu zaslužuju i često ih se zanemaruje, ove visokotehnološke komponente glavna su „spona“ između automobila i vozača. Zato, pre nego što se odlučite za kupovinu automobila, proverite da li vam odgovara položaj i oblik naslona za glavu. Nemojte da vas mrzi da odvojite nekoliko minuta jer, kao što vidite na primerima, nasloni mogu da dovedu do ozbiljne glavobolje.
Aktivni nasloni za glavu su delotvorni isključivo pri sudaru straga. Pri udaru od pozadi gornji deo tela se inercijom utiskuje u sedište automobila. Preko ploče smeštene u visini leđa i preklopne poluge taj se pokret koristi da bi se naslon za glavu automatski doveo prema napred i time smanjio razmak između glave i naslona. Na taj način se sprečava preveliko rastezanje vratnih pršljenova i smanjuje se rizik od povrede. S obzirom na to da je sistem povratan, posle njegovog aktiviranja nema dodatnih troškova popravke.