ПОКРИВИЛИ ВРАТОВЕ: Ево зашто су наслони за главу увек тако неудобни
Тражи се решење које ће имати и форму и функцију.
Возачи се све чешће жале на позицију наслона за главу у аутомобилима. Савремени наслони често форсирају главу возача, али и сувозача, напред - у непријатан и непрактичан положај. Ипак, то је неопходно због безбедности, то јест заштите од повреда врата и кичменог стуба, до којих долази чак и при лаганим ударцима отпозади. Како нас учи физика, код ударца у задњи део аутомобила тело возача и путника имају тенденцију кретања уназад, због утицаја силе инерције.
Безбедности ради, наслони за главе су нагнути напред тако да стварају бол и непријатност код возача. Стручњаци за ергономију су пред новим изазовом и траже решење које ће имати и форму и функцију.
Ауто седишта су један од најскупљих делова у возилу. Иако им се ретко придаје пажња какву заслужују и често их се занемарује, ове високотехнолошке компоненте главна су „спона“ између аутомобила и возача. Зато, пре него што се одлучите за куповину аутомобила, проверите да ли вам одговара положај и облик наслона за главу. Немојте да вас мрзи да одвојите неколико минута јер, као што видите на примерима, наслони могу да доведу до озбиљне главобоље.
Активни наслони за главу су делотворни искључиво при судару страга. При удару од позади горњи део тела се инерцијом утискује у седиште аутомобила. Преко плоче смештене у висини леђа и преклопне полуге тај се покрет користи да би се наслон за главу аутоматски довео према напред и тиме смањио размак између главе и наслона. На тај начин се спречава превелико растезање вратних пршљенова и смањује се ризик од повреде. С обзиром на то да је систем повратан, после његовог активирања нема додатних трошкова поправке.