Položaj Roma u Srbiji bolji
BEOGRAD - Evropska unija prati napredak koji Srbija postiže u oblasti unapređenja položaja romske zajednice, naročito posle otvaranja pregovora za priključivanje Uniji, rečeno je danas na konferenciji Položaj Romkinja u Dekadi inkluzije Roma (2005-2015).
Na skupu koji su, povodom Svetskog dana Roma, organizovali Savet za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije i Romska ženska mreža, šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport je istakao da je potrebna aktivnija uloga države u unapređenju položaja Roma.
On je izjavio da je neophodno unaprediti mehanizme za efikasnije sprovođenje i kooordinaciju Strategije za unapređenju položaja Roma i pratećih operativnih dokumenata u vezi sa pravima Roma i Romkinja, kako bi se osigurala odgovornost države za sprovođenje mera iz nacionalne strategije, koju je Srbija usvojila 2009.
Ističući da je "EU takođe prepoznala probleme sa kojima se Romi i Romkinje svakodnevno susreću", Devenport je dodao da je jedan od prioriteta njihovih programa "pomaganje Srbiji da se bori sa nejednakostima i siromaštvom, sa ciljem postizanja veće integracije Roma".
Devenport je naveo da je EU dosad donirala više od 50 miliona evra za programe koji pružaju direktnu i indirektnu pomoć Romima i Romkinjama u različitim oblastima - od obrazovanja i zdravstvene zaštite do izdavanja ličnih dokumenata i rekao da su u toku dva nova konkursa za podršku projektima koji podržavaju njihovu inkluziju.
Predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Stana Božović izjavila je da su Romi najbrojnija i najviše ugrožena etnička manjina i iznela podatak da je u 166 lokalnih zajednica u zemlji evidentirano 750 romskih naselja, ali da samo 90 opština ima lokalne akcione planove.
Ocenjujući da je "dosta urađeno na inkluziji romske populacije, ali se mora učiniti još mnogo više da se otkloni svaki vid diskriminacije", ona je dodala da je "zadatak buduće vlade da obrati pažnju na njihov kvalitetniji život i uključivanje u sve društvene tokove".
Božović je najavila da će, po završetku Dekade inkluzije Roma, "2015. biti doneta nova strategija i novi akcioni plan, koji će nam ukazati šta sve treba da se učini za unapređenje njihovog položaja". S druge strane, dodala je ona, "još postoje značajni i zabrinjavajući indikatori različitog položaja Roma i Romkinja u Srbiji", pri čemu je prošlogodišnje istraživanje pokazalo da su za same Rome najvažnije promene u poboljšanju materijalnog položaja i socijalne zaštite.
"Misija OEBS-a u Srbiji podržava programe civilnog društva i vlade koji su fokusirani na to da pitanja Roma i rodne diskriminacije budu na visokom mestu među društvenim i državnim prioritetima", izjavila je zamenica šefa Misije u Srbiji Pola Tide.