Положај Рома у Србији бољи
БЕОГРАД - Европска унија прати напредак који Србија постиже у области унапређења положаја ромске заједнице, нарочито после отварања преговора за прикључивање Унији, речено је данас на конференцији Положај Ромкиња у Декади инклузије Рома (2005-2015).
На скупу који су, поводом Светског дана Рома, организовали Савет за родну равноправност Владе Републике Србије и Ромска женска мрежа, шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенпорт је истакао да је потребна активнија улога државе у унапређењу положаја Рома.
Он је изјавио да је неопходно унапредити механизме за ефикасније спровођење и кооординацију Стратегије за унапређењу положаја Рома и пратећих оперативних докумената у вези са правима Рома и Ромкиња, како би се осигурала одговорност државе за спровођење мера из националне стратегије, коју је Србија усвојила 2009.
Истичући да је "ЕУ такође препознала проблеме са којима се Роми и Ромкиње свакодневно сусрећу", Девенпорт је додао да је један од приоритета њихових програма "помагање Србији да се бори са неједнакостима и сиромаштвом, са циљем постизања веће интеграције Рома".
Девенпорт је навео да је ЕУ досад донирала више од 50 милиона евра за програме који пружају директну и индиректну помоћ Ромима и Ромкињама у различитим областима - од образовања и здравствене заштите до издавања личних докумената и рекао да су у току два нова конкурса за подршку пројектима који подржавају њихову инклузију.
Председница Савета за родну равноправност Стана Божовић изјавила је да су Роми најбројнија и највише угрожена етничка мањина и изнела податак да је у 166 локалних заједница у земљи евидентирано 750 ромских насеља, али да само 90 општина има локалне акционе планове.
Оцењујући да је "доста урађено на инклузији ромске популације, али се мора учинити још много више да се отклони сваки вид дискриминације", она је додала да је "задатак будуће владе да обрати пажњу на њихов квалитетнији живот и укључивање у све друштвене токове".
Божовић је најавила да ће, по завршетку Декаде инклузије Рома, "2015. бити донета нова стратегија и нови акциони план, који ће нам указати шта све треба да се учини за унапређење њиховог положаја". С друге стране, додала је она, "још постоје значајни и забрињавајући индикатори различитог положаја Рома и Ромкиња у Србији", при чему је прошлогодишње истраживање показало да су за саме Роме најважније промене у побољшању материјалног положаја и социјалне заштите.
"Мисија ОЕБС-а у Србији подржава програме цивилног друштва и владе који су фокусирани на то да питања Рома и родне дискриминације буду на високом месту међу друштвеним и државним приоритетима", изјавила је заменица шефа Мисије у Србији Пола Тиде.