POMAK NA SOS LINIJI: Uspeli smo da ostavimo poruku, ali prave ODGOVORE još čekamo
Nakon pisanja našeg portala, koji je kroz akciju "Drug nije meta" otkrio da SOS telefon Ministarstva prosvete za pomoć žrtvama vršnjačkog nasilja ne funkcioniše, na ovoj liniji je sada moguće ostaviti poruku.
Danima smo pozivali 0800 200 201, i nismo uspeli niti da dobijemo savetnika, niti da ostavimo poruku. Zapitali smo se više puta, šta bi bilo da je umesto nas zvao neki roditelj, ili dete koje je želelo pomoć.
Svaki put nas je sačekala samo poruka "Svi operateri su trenutno zauzeti" i prekid veze. U Ministarstvu su tvrdili da za ovu "tehničku grešku" nisu znali, ali i da im nije bilo čudno što je sos linija "ćutala" ceo septembar.
"Nikome nije bilo neobično. Desi se da ceo dan telefon ne zazvoni, jer od kad postoji SOS linija, u septembru imamo svega desetak poziva", tvrdili su iz Ministarstva.
Potom su shvatili da je "reč o tehničkoj smetnji".
Na naše insistiranje, sada je, kako smo danas i proverili, omogućeno da roditelj, žrtva ili svedok nasilja ostave poruku, ako niko nije "pri telefonu". A vrlo često niko ne dežura na ovoj liniji, koja je volonterska.
Nije retko da u pojedinim delovima dana "niko nije obavezan" da se javi na poziv, ako ima obaveze u školi. No, tome služi ostavljanje poruka, koje, doduše tek sada, ponovo funkcioniše.
Iako linija postoji skoro 4 godine, nadležni su nam tvrdili da je ovo prvi put da se desio tehnički propust. Kako ni za ovaj propust nisu znali dok naši novinari nisu svakodnevno počeli da zovu ovu liniju, ostaje nam da se pitamo da li su još neki put "svi operateri bili zauzeti", pa su žrtva ili roditelj ostali uskraćeni za pomoć.
Naš portal je zato i uputio javno pismo ministru Verbiću, u čijem resursu je i (ne)funkcionisanje ove linije, ali odgovor još nismo dobili.
Očekujemo da će se Ministarstvo ozbiljno pozabaviti ovim problemom, i uvesti red u funkcionisanje ove linije, s obzirom da je, kako smo ukazali akcijom "Drug nije meta", vršnjačko nasilje gorući problem u srpskim školama.
Da li savetnici na ovoj liniji treba da dežuraju samo kad ima vremena, ili je ovo problem koji zaslužuje ozbiljnije tretiranje?
Čak 80 odsto đaka u osnovnim, i 60 u srednjim školama susrelo se sa nasiljem. Projekti poput ove SOS linije ne smeju biti shvatani olako.