Kad pročitate ovu priču, ČOKOLADA vam više neće biti slatka!
Protiv najvećih proizvođača čokolade ovih dana podnesene su tri tužbe, u kojima se tvrdi da oni, trgujući sa pojedinim dobavljačima kakaa, zapravo podstiču dečje ropstvo. Ima li u tome istine, i da li će posle ovog teksta, nakon čokolade ostajati gorak ukus u ustima?
Reporter BBC je pre nekoliko godina posetio Zapadnu Afriku, tragom priče o dečjem ropstvu u proizvodnji kakaa. Gana i Obala Slonovače zajedno proizvode više od 60 odsto svetske zalihe kakaa. U jednom selu u Gani, tada je reporter BBC televizije upoznao dečaka po imenu Ouare Fatao, koji je tada, 2010. godine, imao 12 godina.
Njega je ujak prodao, iz susedne Burkine Faso, i već godinu dana je radio kao berač kakaa. Nikada, za svoj rad, nije dobio nijedan jedini cent.
Onaj ko kupi čokoladu u Londonu, Njujorku, Beogradu, sigurno nije svestan čiji, neplaćeni, robovlasnički rad stoji iza nje. U najnovijim tužbama, koje su podnela tri stanovnika Kalifornije, upravo se veliki proizvođači (Nestle, Mars i Hershey) i terete jer ne obaveštavaju kupce o javnoj tajni, o dečjem ropsvu. Neobavešteni kupci čokolada tako, “nedobrovoljno”, podržavaju eksploataciju dece.
Oko 100.000 dece u Obali Slonovače radi u industriji kakaa, i oduzeto im je pravo na školovanje, prenosi BBC.
Nehumano!
Pre 15 godina je objavljena prva optužba za eksploataciju dečjeg rada u ovoj industriji koja je izazvala veliki bes javnosti (Dokumentarac na ovu temu možete se pogledati na sledećem linku)
Dve trećine svetskog broja dece robova nalazi se u Zapadnoj Africi gde radi na ubiranju zrna kakaa, glavnog sastojka za čokoladu. Ovaj neplaćeni rad doprinosi vrtoglavom usponu čokoladne industrije koja vredi 90 milijardi dolara.
Nju grade deca koja rade od svitanja do sumraka svakog dana, u nehumanim uslovima. Oni spavaju pod katancem u starim šupama, a preko dana dobijaju “rutinske” batine, prenosi Daily beast.
Da li će vam, nakon ove priče, čokolada biti slatka kao pre?