Кад прочитате ову причу, ЧОКОЛАДА вам више неће бити слатка!
Против највећих произвођача чоколаде ових дана поднесене су три тужбе, у којима се тврди да они, тргујући са појединим добављачима какаа, заправо подстичу дечје ропство. Има ли у томе истине, и да ли ће после овог текста, након чоколаде остајати горак укус у устима?
Репортер BBC је пре неколико година посетио Западну Африку, трагом приче о дечјем ропству у производњи какаа. Гана и Обала Слоноваче заједно производе више од 60 одсто светске залихе какаа. У једном селу у Гани, тада је репортер BBC телевизије упознао дечака по имену Оуаре Фатао, који је тада, 2010. године, имао 12 година.
Њега је ујак продао, из суседне Буркине Фасо, и већ годину дана је радио као берач какаа. Никада, за свој рад, није добио ниједан једини цент.
Онај ко купи чоколаду у Лондону, Њујорку, Београду, сигурно није свестан чији, неплаћени, робовласнички рад стоји иза ње. У најновијим тужбама, које су поднела три становника Калифорније, управо се велики произвођачи (Нестле, Марс и Hershey) i терете јер не обавештавају купце о јавној тајни, о дечјем ропсву. Необавештени купци чоколада тако, “недобровољно”, подржавају експлоатацију деце.
Око 100.000 деце у Обали Слоноваче ради у индустрији какаа, и одузето им је право на школовање, преноси BBC.
Нехумано!
Пре 15 година је објављена прва оптужба за експлоатацију дечјег рада у овој индустрији која је изазвала велики бес јавности (Документарац на ову тему можете се погледати на следећем линку)
Две трећине светског броја деце робова налази се у Западној Африци где ради на убирању зрна какаа, главног састојка за чоколаду. Овај неплаћени рад доприноси вртоглавом успону чоколадне индустрије која вреди 90 милијарди долара.
Њу граде деца која раде од свитања до сумрака сваког дана, у нехуманим условима. Они спавају под катанцем у старим шупама, а преко дана добијају “рутинске” батине, преноси Daily беаст.
Да ли ће вам, након ове приче, чоколада бити слатка као пре?