Povećati broj žena na mestima gde se odlučuje
BEOGRAD - Nije cilj da žene pilotiraju mlaznim avionima, već da budu na pozicijama sa kojih mogu da utiču na donošenje odluka, mogla bi biti poruka sa sesije u okviru Begradskog bezbednosnog foruma, koja se bavila temom "Da li Rezolucija 1325 može da postane novi referentni okvir".
Viša savetnica za pitanja pola u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju Miroslava Beham objasnila je da Rezolucija 1325 "Žene, mir i bezbednost" u srži ima četiri stuba - zaštita, učešće, prevencija i sprečavanje sukoba, od čega se prevencija najmanje upotrebljava.
"Prevencija se koristi samo u kontekstu prevencije seksualnog nasilja, ali prevencija je široka oblast tokom koje moraju da se obuhvate sva sredstva koja su nam na raspolaganju kako bi se konflikti sprečili", rekla je Beham.
Prema njenim rečima, od usvajanja Rezolucije 1325 razvijeno je mnogo načina na koje ona može da se primeni, ali još nije ušlo u svest društva da žene mogu mnogo da doprinesu u mirovnom procesu i pregovorima.
"Ako pogledate pregovaračke strane i okrugle stolove čine samo muškarci i to je znak da Rezolucija 1325 nije dospela u sve zemlje", ocenila je Beham i istakla da bi Rezolucija 1325 mogla da doprinese i stabilnosti u državama.
Podsećajući kako cilj Rezolucije 1325 nije bila promocija prava žena, već stvaranje drugog pristupa rešavanju konflikata i uvođenje žena u procese odlučivanja poslanica u Parlamentu Finske Elizabet Naukler ukazala je da se u Finskoj i zemljama severne Evrope sve više pažnje poklanja toj rezoluciji.
Ona je podsetila da Finska i Švedska već imaju nacionalne akcione planove koje uključuju Rezoluciju 1325 i da se u tom delu sveta ta rezolucija uzima ozbiljno i da postoji nastojanje da se inicijative koje se odnose na nju prošire.
"Nije cilj da žene pilotiraju mlaznim avionima, već da budu na pozicijama sa kojih mogu da utiču na donošenje odluka", rekla je ona.
Viša istraživačica za transatlantska pitanja u Nemačkom Maršalovom fondu Sjedinjenih Država Konstanca Štelcenmuler istakla je da je u Nemačkoj prilično dugo vladala nacistička ideologija da je ženama mesto samo uz decu i da ne moraju da rade.
"Dugo je ta ideologija bila na snazi i to se sada menja. Dešavaju se socijalne promene, mnogo mladih žena ide u polje spoljne bezbednosti, to studira i radi u toj oblasti", rekla je Štelncenmuler.
Kao najveću prednost Rezolucije 1325 Štelncenmuler istakla je ukazivanje na postojanje seksualnog nasilja među međunarodnim vojnim snagama koje održavaju mir.
Ona je kao primer navela trupe Ujedinjenih nacija, "plave šlemove", koji su u pojedinim zemljama u kojima su rešavale konflikt, koristile usluge lokalnih bordela u kojima su radile lokalne devojke.
"Ti vojnici koji održavaju mir, oni su doprinosili širenju nasilja nad ženama", objasnila je Štelncenmuler dodavši da je Rezolucija 1325 istakla da je to neprihvatljivo i da protiv toga treba da se bori.
Pogledajte i: Žene koje su postale poznate zahvaljujući muževima!