Повећати број жена на местима где се одлучује
БЕОГРАД - Није циљ да жене пилотирају млазним авионима, већ да буду на позицијама са којих могу да утичу на доношење одлука, могла би бити порука са сесије у оквиру Беградског безбедносног форума, која се бавила темом "Да ли Резолуција 1325 може да постане нови референтни оквир".
Виша саветница за питања пола у Организацији за европску безбедност и сарадњу Мирослава Бехам објаснила је да Резолуција 1325 "Жене, мир и безбедност" у сржи има четири стуба - заштита, учешће, превенција и спречавање сукоба, од чега се превенција најмање употребљава.
"Превенција се користи само у контексту превенције сексуалног насиља, али превенција је широка област током које морају да се обухвате сва средства која су нам на располагању како би се конфликти спречили", рекла је Бехам.
Према њеним речима, од усвајања Резолуције 1325 развијено је много начина на које она може да се примени, али још није ушло у свест друштва да жене могу много да допринесу у мировном процесу и преговорима.
"Ако погледате преговарачке стране и округле столове чине само мушкарци и то је знак да Резолуција 1325 није доспела у све земље", оценила је Бехам и истакла да би Резолуција 1325 могла да допринесе и стабилности у државама.
Подсећајући како циљ Резолуције 1325 није била промоција права жена, већ стварање другог приступа решавању конфликата и увођење жена у процесе одлучивања посланица у Парламенту Финске Елизабет Науклер указала је да се у Финској и земљама северне Европе све више пажње поклања тој резолуцији.
Она је подсетила да Финска и Шведска већ имају националне акционе планове које укључују Резолуцију 1325 и да се у том делу света та резолуција узима озбиљно и да постоји настојање да се иницијативе које се односе на њу прошире.
"Није циљ да жене пилотирају млазним авионима, већ да буду на позицијама са којих могу да утичу на доношење одлука", рекла је она.
Виша истраживачица за трансатлантска питања у Немачком Маршаловом фонду Сједињених Држава Констанца Штелценмулер истакла је да је у Немачкој прилично дуго владала нацистичка идеологија да је женама место само уз децу и да не морају да раде.
"Дуго је та идеологија била на снази и то се сада мења. Дешавају се социјалне промене, много младих жена иде у поље спољне безбедности, то студира и ради у тој области", рекла је Штелнценмулер.
Као највећу предност Резолуције 1325 Штелнценмулер истакла је указивање на постојање сексуалног насиља међу међународним војним снагама које одржавају мир.
Она је као пример навела трупе Уједињених нација, "плаве шлемове", који су у појединим земљама у којима су решавале конфликт, користиле услуге локалних бордела у којима су радиле локалне девојке.
"Ти војници који одржавају мир, они су доприносили ширењу насиља над женама", објаснила је Штелнценмулер додавши да је Резолуција 1325 истакла да је то неприхватљиво и да против тога треба да се бори.
Погледајте и: Жене које су постале познате захваљујући мужевима!