POZIV GRAĐANIMA NA UČEŠĆE U AKCIJI: Od ponedeljka pojačana kontrola radnji u vezi sa odlaganjem otpada
Gradski menadžer Goran Vesić najavio da će gradske inspekcije i Komunalna policija od ponedeljka pojačano kontrolisati odnošenje ambalažnog otpada u vreme u kome se vrši dostava robe u maloprodajne objekte u užem centru grada.
- Građani se žale da maloprodajni objekti (prodavnice, restorani, kafići, radnje...) vrše odlaganje ambalažnog otpada u podzemne kontejnere koji su namenjeni samo stanovnicima. Zbog toga se često dešava da se podzemni kontejneri napune ambalažnim otpadom, a nisu retki slučajevi da se zbog gabarita ovog otpada kontejneri zapuše. To je razlog zbog koga građani ne mogu da odlažu svoj otpad u kontejnere koji su namenjeni stanovnicima i zbog čega se stvara komunalni nered - rekao je Vesić.
On je istakao da su ovi problemi "posebno izraženi u delovima grada u kome se nalazi mnogo maloprodajnih objekata, kao što je donji Dorćol, Knez Mihajlova ulica, deo Vračara između Resavske i Kalenić pijace, Bulevar kralja Aleksandra, Zemunski kej, kao i delovi Novog Beograda".
- Javnost treba da zna da, prema važećim odlukama grada Beograda, maloprodajni objekti nemaju pravo da koriste kontejnere za građane za odlaganje ambalažnog otpada, već je njihova obaveza da imaju potpisane ugovore sa operaterima koji iz njihovih radnji odnose otpad - istakao je Vesić. On je dodao da je tokom ove nedelje "održao sastanke sa vodećim trgovinskim lancima na kojima ih je upoznao sa namerom Grada da vrši pojačanu kontrolu i da uvodi red u ovu oblast", a da će JKP "Gradska čistoća" danas i sutra na terenu podeliti letke u maloprodajne objekte u kojima će ih upoznati sa "obavezom koju propisuje zakon da propisno odlažu ambalažni otpad, sa sankcijama koje su predviđene ako se to ne čini i sa ponudom "Gradske čistoće" da zaključi ugovor sa svakom radnjom o posebnom odnošenju ambalažnog otpada".
Gradski menadžer je istakao "da je gradskim odlukama predviđeno u koje doba dana može da se vrši dostava robe i da će se ova odluka striktno poštovati, odnosno kompanije koje je se ne budu pridržavale biće kažnjene".
- Od ponedeljka, 7. decembra počinje pojačana kontrola gradske inspekcije i komunalne policije kako u vezi sa odnošenjem ambalažnog otpada tako i zbog vremena u kome može da se vrši dostava robe. Striktna kontrola će prvih sedam dana biti vršena na teritoriji gradskih opština Stari Grad i Vračar, a potom će biti proširena na druge delove grada. Pozivam građane da učestvuju u ovoj akciji i da jave Beokom servisu ako primete da pojedine radnje ne poštuju odluku kako o odlaganju ambalažnog otpada, tako i onu koja se odnosi na vreme u kome je moguće vršiti dostavu robe, a to su rani jutarnji časovi - naglasio je Vesić.
Problem podzemnih kontejnera
Goran Vesić je istakao da Grad traži rešenje za problem podezmnih kontejnera "koje smo nasledili od prethodnika, a koji su veoma lošeg kvaliteta i predstavljaju ruglo grada".
- Javna nabavka za nabavku novih kontejnera zaustavljena je žalbom jednog od ponuđača pred Komisijom za zaštitu prava ponuđača i sada čekamo odluku ove Komisije da nastavimo sa nabavkom. Kada nabavka bude završena počećemo zamenu propalih podzemnih kontejnera novim u kojima će se vršiti odvajanje otpada po tome da li je u pitanju papir, staklo ili druga vrsta otpada. Tako ćemo zajedno sa građanima početi sa separacijom otpada u Beogradu. Da je to moguće pokazalo se poslednjih meseci kada smo zajedno sa kompanijom "Sekopak" postavili po gradu bove za prikupljanje stakla. Građani su veoma dobro odgovorili na ovu akciju i veoma rado odlažu stakleni otpad u posebne bove. To pokazuje da Beograđani imaju razvijenu ekološku svest i da sa ovakvim akcijama treba da ih podstaknemo da budu odgovorni prema očuvanju životne sredine - zaključio je gradski menadžer Goran Vesić.