ПОЗИВ ГРАЂАНИМА НА УЧЕШЋЕ У АКЦИЈИ: Од понедељка појачана контрола радњи у вези са одлагањем отпада
Градски менаџер Горан Весић најавио да ће градске инспекције и Комунална полиција од понедељка појачано контролисати одношење амбалажног отпада у време у коме се врши достава робе у малопродајне објекте у ужем центру града.
- Грађани се жале да малопродајни објекти (продавнице, ресторани, кафићи, радње...) врше одлагање амбалажног отпада у подземне контејнере који су намењени само становницима. Због тога се често дешава да се подземни контејнери напуне амбалажним отпадом, а нису ретки случајеви да се због габарита овог отпада контејнери запуше. То је разлог због кога грађани не могу да одлажу свој отпад у контејнере који су намењени становницима и због чега се ствара комунални неред - рекао је Весић.
Он је истакао да су ови проблеми "посебно изражени у деловима града у коме се налази много малопродајних објеката, као што је доњи Дорћол, Кнез Михајлова улица, део Врачара између Ресавске и Каленић пијаце, Булевар краља Александра, Земунски кеј, као и делови Новог Београда".
- Јавност треба да зна да, према важећим одлукама града Београда, малопродајни објекти немају право да користе контејнере за грађане за одлагање амбалажног отпада, већ је њихова обавеза да имају потписане уговоре са оператерима који из њихових радњи односе отпад - истакао је Весић. Он је додао да је током ове недеље "одржао састанке са водећим трговинским ланцима на којима их је упознао са намером Града да врши појачану контролу и да уводи ред у ову област", а да ће ЈКП "Градска чистоћа" данас и сутра на терену поделити летке у малопродајне објекте у којима ће их упознати са "обавезом коју прописује закон да прописно одлажу амбалажни отпад, са санкцијама које су предвиђене ако се то не чини и са понудом "Градске чистоће" да закључи уговор са сваком радњом о посебном одношењу амбалажног отпада".
Градски менаџер је истакао "да је градским одлукама предвиђено у које доба дана може да се врши достава робе и да ће се ова одлука стриктно поштовати, односно компаније које је се не буду придржавале биће кажњене".
- Од понедељка, 7. децембра почиње појачана контрола градске инспекције и комуналне полиције како у вези са одношењем амбалажног отпада тако и због времена у коме може да се врши достава робе. Стриктна контрола ће првих седам дана бити вршена на територији градских општина Стари Град и Врачар, а потом ће бити проширена на друге делове града. Позивам грађане да учествују у овој акцији и да јаве Беоком сервису ако примете да поједине радње не поштују одлуку како о одлагању амбалажног отпада, тако и ону која се односи на време у коме је могуће вршити доставу робе, а то су рани јутарњи часови - нагласио је Весић.
Проблем подземних контејнера
Горан Весић је истакао да Град тражи решење за проблем подезмних контејнера "које смо наследили од претходника, а који су веома лошег квалитета и представљају ругло града".
- Јавна набавка за набавку нових контејнера заустављена је жалбом једног од понуђача пред Комисијом за заштиту права понуђача и сада чекамо одлуку ове Комисије да наставимо са набавком. Када набавка буде завршена почећемо замену пропалих подземних контејнера новим у којима ће се вршити одвајање отпада по томе да ли је у питању папир, стакло или друга врста отпада. Тако ћемо заједно са грађанима почети са сепарацијом отпада у Београду. Да је то могуће показало се последњих месеци када смо заједно са компанијом "Секопак" поставили по граду бове за прикупљање стакла. Грађани су веома добро одговорили на ову акцију и веома радо одлажу стаклени отпад у посебне бове. То показује да Београђани имају развијену еколошку свест и да са оваквим акцијама треба да их подстакнемо да буду одговорни према очувању животне средине - закључио је градски менаџер Горан Весић.