Premijera predstave "Kad su cvetale tikve" u BDP-u
BEOGRAD-Pošto je za novu predstavu BDP-a "Kad su cvetale tikve", po tekstu Dragoslava Mihajlovića vladalo veliko interesovanje, režiser Boban Skerlić odlučio je da status pemijere ima dva izvođenja - 20. i 21. maja.
Direktorka Maša Mihailovć izjavila je na konferenciji za novinare da je rad na tako velikoj i značajnoj predstavi u ova teška vremena bio veoma veliki izazov i da je ponosna ne celu autorsku i glumačku ekipu.
Dramaturg BDP-a Maša Stokić rekla je da je intenzivan rad trajao dva i po meseca i da će na sceni biti 22 glumca, uz 13 studenata glume sa više akademija i četiri dečaka iz dramskog studija Nenada Nenadovića.
"Naša osnovna ideja bila je činjenica da su roman i drama "Kad su cvetale tikve", nažalost, stigmatizovani situacijom koja je pratila praizvedbu 1969. u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a mi smo hteli da pokažemo da je to tekst koji spada u sam vrh domaće dramske književnosti", istakla je ona.
Reditelj Skerlić je otkrio da je ovaj tekst želeo da radi još od akademije, a da je i pre toga kao ljubitelj - amater pisao filmski scenario za "Tikve".
"Za ovu predstavu radili smo teško, ali to nam se ne broji. Važan je samo rezultat kada izađemo pred publiku. Ipak, nezavisno od ocena, srećan sam jer smo napravili predstavu kakvu ja volim da gledam", izjavio je Skerlić.
Glavnog junaka - mladog boksera Ljubu Vrapčeta igra Miloš Biković, a isti lik u starim danima Miša Janketić (koji je bio Ljuba Vrapče u prvoj postavci 1969. godine).
Njegovu majku igra Danica Ristovski, sestru Anja Alač, Stoleta Apaša - Marko Živić, Stoletovu majku Jelena Čvorović, pukovnika Udbe i predsednika bokserskog kluba "Radnički" - Slobodan Boda Ninković.
U ansamblu su i Srđan Dedić, Daniel Sič, Petar Benčina, Dejan Matić, Milan Čučilović, Jelisaveta Orašanin i drugi.
Scenograf je Kiril Spaseski, kostimograf Tatjana Radišić, kompozitor Zoran Erić, za scenski pokret zadužena je Marija Milenković, a konsultant za scenske borbe je Jovan Jovanović.
Skerlić je objasnio da fokus ove predstave jeste kako to društvo utiče na pojedinca.
"Kada je tekst pisan Informbiro i Goli otok bile su tabu teme, to je i razlog što je prva predstava zabranjena, a ne zbog pitanja da li je bilo silovanja na Dušanovcu i kako su u ono vreme trenirali bokseri. Međutim, već od 80-ih godina to nije bio tabu", rekao je on.
"Naša tema je kako društvo utiče na čoveka, kako okolnosti dovedu jednog mladog boksera, pred kojim je karijera, da isplanira i izvede ubistvo golim rukama, kako se u čoveku rađa zlo i kakve su dalje posledice, jer svaki čin pokreće novi lanac. Nema "besplatnog" činjenja - ni dobrog ni lošeg", istakao je Skerlić.
Janketić je izjavio da "ova priča ispričana pozorišnim jezikom ne može da propadne, bez obzira na političke konotacije".
"Značajni pisac napisao je neverovatno zanimljivu i vrednu priču o propadanju porodice u određenim društveno-političkim okolnostima. Poslastica je igrati u toj priči, a ona ima i jedan od najbolje napisanih dijaloga koji sam igrao za ovih više od 50 godina u pozorištu", ocenio je on.
Biković je rekao da ima poštovanje prema prvoj predstavi, ali da se nije njome opterećivao. On je istakao da mu je čast da "deli" lik sa Janketićem, koji mu nije ništa nametao, već mu je bio diskretna podrška.
"Trudio sam se da dam svoje viđenje junaka koje korespondira sa sadašnjim vremenom. Nekada je to bio u velikoj meri politički komad, a danas tražimo ono što je u njemu univerzalno. To je pitanje kako propada čovek i njegova duša, jer je ovaj momak, koji je imao predispozicije da postane šampion, doveden do toga da postane ubica", izjavio je Biković.