"EP U FUDBALU BI TREBALO PREKINUTI": Preti li Francuskoj novi teroristički napad?
Evropsko prvenstvo u fudbalu se već zahuktalo, zahukltava li se i bezbednosna situacija u Francuskoj?
Od festivala za sport do potencijalne mete terorista
Više od 90.000 policajaca, žandarma i privatnih agenata za bezbednost obezbeđuje stadione, parkove i mesta okupljanja širom Francuske, sve u cilje veće bezbednosti na Evropskom prvenstvu koje se održava u ovoj zemlji. Ipak, pitanje koje se neizbežno nameće jeste: Koliko je trenutna prestonica fudbala zaista sposobna da sačuva mir tokom takmičenja?
KAD SE POLITIKA PRESELI NA STADIONE: "Engleski NAVIJAČI u sukobu sa ruskim HULIGANIMA!"
"Francuz uhapšen za 125 kg eksploziva", "Ubijen policajac i njegova partnerka u Parizu"... samo su neke od veste koje nam sad već svakodnevno pristižu iz zemlje fudbala. Ima li straha da će se Šarli ebdo ponoviti?
- Građani Srbije ne znaju da u Parizu deluje 30 različitih terorističkih organizacija. Ja nisam uopšte shvatao zašto su oni dozvolili da se EP u fudbalu organizuje u Francuskoj, pre svega iz bezbednosnih razloga. Zamislite grad u kome imate 30 terorističkih organizacija, imate mnoge druge gradove gde imate kvartove da uopšte ne možete da uđete u njih - navodi profesor Fakulteta bezbednosti Darko Trifunović.
EP bi trebalo da se prekine
Objašnjavajući situaciju u kojoj se Francuska trenutno nalazi on navodi da prisustvo vojske i policije nije garant za sprečavanje napada.
- Što se tiče samog terorizma, Francuska je u ozbiljnom problemu. Dešava se da uz najjače moguće mere teroristi koriste oružje od oportuniteta, od noževa, eksploziva i raznoraznih oruđa da bi izvršili svoje namere. Sigurno to nije mesto gde možete da se osećate bezbedno kao građanin, još manje gde bi trebalo da se EP održi ili nastavi. Da sam delegat, predložio bih prekid EP u fudbalu i da iz toga izvučemo pouke.
- Francuska nije sposobna da sačuva mir, to se vidi na licu mesta. Tu je situacija potpuno jasna, prema tome, nije više pitanje da li će oni vršiti terorizam, nego kad i gde - zaključuje Trifunović.
S druge strane, politički analitičar Srđa Trifković tvrdi da je vrlo teško davati kvantitativne procene opasnosti od terorističkih napada.
- U sličaju Francuske mislim da su bezbednosne snage apsolutno prenapregnute. Mi smo već na primeru prošlogodišnjih napada videli da je van mogućnosti francuskih obaveštajnih i bezbednosnih struktura da sve osumnjičene za veze sa teroristima drže pod kontrolom jer je veliki broj napadača bio na, kako se kaže, radarskom ekranu bezbednosnih službi pa je onda nestao.
Napad na stadion - veoma složena operacija
Trifković naglašava da je realno strahovati od mogućnosti napada, a ukoliko bi to bilo upereno na transportno-komunikacione infrastrukturne objekte nego na sam stadion.
- S jedne strane izvršiti napad na recimo stadionu je veoma složena operacija koja bi iziskivala više učesnika i koordinisano delovanje, ali s druge strane obzirom da su ranjive tačke transporta, okupljanja, velikog broja ljudi na prilazima stadionu, na dolasku i odlasku mislim da su to potencijalno daleko ranjivije tačke - zaključuje Trifković.