"ЕП У ФУДБАЛУ БИ ТРЕБАЛО ПРЕКИНУТИ": Прети ли Француској нови терористички напад?
Европско првенство у фудбалу се већ захуктало, захуклтава ли се и безбедносна ситуација у Француској?
Од фестивала за спорт до потенцијалне мете терориста
Више од 90.000 полицајаца, жандарма и приватних агената за безбедност обезбеђује стадионе, паркове и места окупљања широм Француске, све у циље веће безбедности на Европском првенству које се одржава у овој земљи. Ипак, питање које се неизбежно намеће јесте: Колико је тренутна престоница фудбала заиста способна да сачува мир током такмичења?
КАД СЕ ПОЛИТИКА ПРЕСЕЛИ НА СТАДИОНЕ: "Енглески НАВИЈАЧИ у сукобу са руским ХУЛИГАНИМА!"
"Француз ухапшен за 125 кг експлозива", "Убијен полицајац и његова партнерка у Паризу"... само су неке од весте које нам сад већ свакодневно пристижу из земље фудбала. Има ли страха да ће се Шарли ебдо поновити?
- Грађани Србије не знају да у Паризу делује 30 различитих терористичких организација. Ја нисам уопште схватао зашто су они дозволили да се ЕП у фудбалу организује у Француској, пре свега из безбедносних разлога. Замислите град у коме имате 30 терористичких организација, имате многе друге градове где имате квартове да уопште не можете да уђете у њих - наводи професор Факултета безбедности Дарко Трифуновић.
ЕП би требало да се прекине
Објашњавајући ситуацију у којој се Француска тренутно налази он наводи да присуство војске и полиције није гарант за спречавање напада.
- Што се тиче самог тероризма, Француска је у озбиљном проблему. Дешава се да уз најјаче могуће мере терористи користе оружје од опортунитета, од ножева, експлозива и разноразних оруђа да би извршили своје намере. Сигурно то није место где можете да се осећате безбедно као грађанин, још мање где би требало да се ЕП одржи или настави. Да сам делегат, предложио бих прекид ЕП у фудбалу и да из тога извучемо поуке.
- Француска није способна да сачува мир, то се види на лицу места. Ту је ситуација потпуно јасна, према томе, није више питање да ли ће они вршити тероризам, него кад и где - закључује Трифуновић.
С друге стране, политички аналитичар Срђа Трифковић тврди да је врло тешко давати квантитативне процене опасности од терористичких напада.
- У сличају Француске мислим да су безбедносне снаге апсолутно пренапрегнуте. Ми смо већ на примеру прошлогодишњих напада видели да је ван могућности француских обавештајних и безбедносних структура да све осумњичене за везе са терористима држе под контролом јер је велики број нападача био на, како се каже, радарском екрану безбедносних служби па је онда нестао.
Напад на стадион - веома сложена операција
Трифковић наглашава да је реално страховати од могућности напада, а уколико би то било уперено на транспортно-комуникационе инфраструктурне објекте него на сам стадион.
- С једне стране извршити напад на рецимо стадиону је веома сложена операција која би изискивала више учесника и координисано деловање, али с друге стране обзиром да су рањиве тачке транспорта, окупљања, великог броја људи на прилазима стадиону, на доласку и одласку мислим да су то потенцијално далеко рањивије тачке - закључује Трифковић.