KAD SE POLITIKA PRESELI NA STADIONE: "Engleski NAVIJAČI u sukobu sa ruskim HULIGANIMA!"
Evropsko prvenstvo u Francuskoj ostaje u senci nereda za koji su odgovorni navijači.
U jeku je Evropsko prvenstvo u Francuskoj, međutim od utakmica su veću pažnju privukle tuče i provokacije navijača koje su svakodnevne.
Ono što posebno zabrinjava javnost to je kako se sukob navijača prenosi na geopolitičku situaciju u svetu, a glavno pitanje da se tuku zbog fudbala ili nacionalnosti?
KRV NA ULICAMA FRANCUSKE: Pariz gori, povređeno 26 ljudi, policija masovno hapsi (VIDEO/FOTO)
Profesor Fakulteta bezbednosti Darko Trifunović za portal Srbijadanas.com kaže da je jasno kao dan da političke razmirice između različitih država se koriste i u svetu fudbala, gde je fudbal kao sport malo po malo izgubio sam smisao sporta, a postao poprište za borbu i razračunavanje različitih kriminalnih huliganskih grupa, koje na licu mesta sprovode nezavršene političke razmirice između država.
- S jedne strane, nije mi jasno zašto francuski organi vlasti nisu hapsili, zadržavali i osuđivali takva lica na dugogodišnje kazne. Ne vidim razloga da ljudi koji su učestvovali u masovnim tučama budu samo jednostavno deportovani iz Francuske. A sa druge strane uopšte mi nije jasno kako su ruski huligani uopšte dobili vize da uđu u Francusku, ako su kao takvi morali i trebali da budu poznati fransukoj policiji? - pita se profesor Trifunović.
"NEKA SU SE TUKLI, SVAKA ČAST!" Dok Rusi hvale navijače, Francuzi im poslali 40 policajaca
On kaže da je jasno da francuska policija ne može da snosi posledice dugoročne loše bezbednosne politike koju su vodili njeni političari, koji su aktvno učestvovali u formiranju Alkaide na Kosovu.
Trifunović navodi da navijači nisu došli da podrže svoju državu već su došli samo sa jednim ciljem i taj cilj je vidljiv, ali se vidi i nemoć tih država da problem reše.
- Meni je drago što će svi engleski huligani po povratku u Englesku biti kažnjeni po kraljičinom zakonu.
Politički analitičar Srđa Trifković je kao primer naveo odnos navijača Velike Britanije i Rusije, koji objašnjava da smo imali toliko iskustava sa britanskim fudbalskim huliganima širom Evrope, da je tu prvenstveno reč o otuđenim mladim ljudima kojima je potreban neki osećaj identiteta.
- Tu nije reč o autentično nacionalnim osećajima jer je ilustrovano samim tim što u unutar Velike Britanije imate teške sukobe imeđu navijača Mančester Junajteda i Liverpula ili Arsenala i Kvins Park Rendžersa, a pritom su svi Britanci, odnosno Englezi. Dakle, reč o pokušaju fokusiranja, odnosno projektovanja sopstvenog grupnog identiteta na nešto što popunjava prazninu u njihovim životima – kazao je naš sagovornik i dodao da ono što je sa geopolitičkog stanovišta indikativno je kako o tome, pak, izveštavaju mediji.
- Posle sukoba ruskih i britanskih navijača u Marseju imali smo u engleskoj štampi naslove u stilu „Engleski navijači u sukobu sa ruskim huliganima“. Drugim rečima, automatski se medijski projektuje imidž sopstvenih, znamo kakvih navijača, kao maltene nekih nevinašaca i cvećki, a Rusi ako su „agresivni“ u Ukrajini ili pribaltičkom pojasu onda naravno moraju da budu agresivni i na fudbalskim stadionima – podvlači Trifković.
On je objasnio da tu je samo reč o projektovanju jedne latentne rusofobije koja je karakteristika zapadnog javnog diskursa već godinama.