PROBLEM MIGRACIJE MLADIH: Srećniji kao portiri u BG, nego u svom gradu
Migracija mladih u veće gradove, najčešće "trbuhom za kruhom", muči gotovo sve opštine u Pčinjskom okrugu. Biraju da budu portiri u Beogradu umesto da se vrate.
Čelnici opština kažu da postoji volja da se mladima pruže što bolji uslovi, ali da razne beneficije i strategije još ne daju rezultate.
Predsednik opštine Trgovište, Nenad Krstić, kaže da je rukovodstvo ozbiljno shvatilo ovaj problem.
Načelnik Pčinjskog upravnog okruga Slaviša Bulatović kaže da prema podacima koje dobija iz svih opština posebno brine to što ovaj kraj napuštaju i oni koji imaju posao, ali su nezadovoljni. Migracije stanovništva i pad nataliteta su problemi koji muče jug Srbije, što Bulatović ilustruje primerom da će recimo u opštini Vranjska Banja u septembru u prvi razred poći svega 42 prvaka, kao i da je prošle godine od 75 svršenih srednjoškolaca u Bosilegradu njih 74 odlučilo da studira u Bugarskoj, odakle se verovatno neće ni vratiti.
“Posao je ono što prevashodno mlade može da zadrži u mestu rođenja. Otvaranje novih radnih mesta nije jednostavna procedura. Zbog toga smo odlučili da raznim davanjima iz budžeta pomognemo mladima. U te namene se izdvaja više od 20 miliona dinara”, kaže predsednik opštine Nenad Krstić.
Tako svaki par koji dobije bebu biva nagrađen sa 15.000 dinara jednokratne pomoći, a majka dok beba ne napuni godinu dana svakog meseca prima po 10.000 dinara, bez obzira na to da li je u radnom odnosu.
Svako novootvoreno radno mesto nosi beneficiju od 100.000 dinara, a opština finansira i veštačku oplodnju za sve parove koji ne mogu prirodnim putem da dobiju potomstvo.
Predsednik opštine Vladičin Han Branislav Tošić, objašnjava da opština mora da radi i na drugim stvarima koje čine život.
“Kvalitetan život, ali i dobra škola, kulturna dešavanja čine jednu sredinu pogodnom za život i stvaranje porodice. Mi stipendiramo učenike i studente u nadi da će se posle studija u drugim gradovima vratiti u Vladičin Han, ali stvarnost je drugačija, radije će biti konobari ili portiri u Beogradu, nego da se vrate u Vladičin Han”, kaže Tošić za Večernje Novosti.
Predsednica najmlađe opštine u okrugu Vranjske Banje Slavica Sotirović, kaže da se intenzivno radi na razvoju turizma i pronalaženju investitora koji će ulagati u hotele.
Nemanja Dejanović koordinator Kancelarije za mlade u Vranju kaže da je ova kancelarija 2013. obavila istraživanje na temu šta je to što bi mlade ljude trebalo da zadrži u ovom gradu.
“Tada smo definisali tri osnovna problema, siromaštvo, nezaposlenost i neinformisanost. Mladi ne znaju koje im se šanse pružaju, šta je to što se dešava u gradu i da vide da ona mantra "u Vranju se ništa ne dešava" nije tačna”, kaže Dejanović.
Pročitajte i: