ПРОБЛЕМ МИГРАЦИЈЕ МЛАДИХ: Срећнији као портири у БГ, него у свом граду
Миграција младих у веће градове, најчешће "трбухом за крухом", мучи готово све општине у Пчињском округу. Бирају да буду портири у Београду уместо да се врате.
Челници општина кажу да постоји воља да се младима пруже што бољи услови, али да разне бенефиције и стратегије још не дају резултате.
Председник општине Трговиште, Ненад Крстић, каже да је руководство озбиљно схватило овај проблем.
Начелник Пчињског управног округа Славиша Булатовић каже да према подацима које добија из свих општина посебно брине то што овај крај напуштају и они који имају посао, али су незадовољни. Миграције становништва и пад наталитета су проблеми који муче југ Србије, што Булатовић илуструје примером да ће рецимо у општини Врањска Бања у септембру у први разред поћи свега 42 првака, као и да је прошле године од 75 свршених средњошколаца у Босилеграду њих 74 одлучило да студира у Бугарској, одакле се вероватно неће ни вратити.
“Посао је оно што превасходно младе може да задржи у месту рођења. Отварање нових радних места није једноставна процедура. Због тога смо одлучили да разним давањима из буџета помогнемо младима. У те намене се издваја више од 20 милиона динара”, каже председник општине Ненад Крстић.
Тако сваки пар који добије бебу бива награђен са 15.000 динара једнократне помоћи, а мајка док беба не напуни годину дана сваког месеца прима по 10.000 динара, без обзира на то да ли је у радном односу.
Свако новоотворено радно место носи бенефицију од 100.000 динара, а општина финансира и вештачку оплодњу за све парове који не могу природним путем да добију потомство.
Председник општине Владичин Хан Бранислав Тошић, објашњава да општина мора да ради и на другим стварима које чине живот.
“Квалитетан живот, али и добра школа, културна дешавања чине једну средину погодном за живот и стварање породице. Ми стипендирамо ученике и студенте у нади да ће се после студија у другим градовима вратити у Владичин Хан, али стварност је другачија, радије ће бити конобари или портири у Београду, него да се врате у Владичин Хан”, каже Тошић за Вечерње Новости.
Председница најмлађе општине у округу Врањске Бање Славица Сотировић, каже да се интензивно ради на развоју туризма и проналажењу инвеститора који ће улагати у хотеле.
Немања Дејановић координатор Канцеларије за младе у Врању каже да је ова канцеларија 2013. обавила истраживање на тему шта је то што би младе људе требало да задржи у овом граду.
“Тада смо дефинисали три основна проблема, сиромаштво, незапосленост и неинформисаност. Млади не знају које им се шансе пружају, шта је то што се дешава у граду и да виде да она мантра "у Врању се ништа не дешава" није тачна”, каже Дејановић.
Прочитајте и: