Propast srednje klase
U periodu od 30 godina, srednja klasa u Britaniji će potpuno nestati, a kompletno društvo će biti podeljeno na „sićušnu elitu“ i „ogroman proleterijat“.
Jedan od jasnih pokazatelja je cena nekretnina. Zastrašujuća stvar je da ako u sledećih 30 godina cena nekretnina nastavi da raste, kao što su rasle proteklih 30 godina, jer će tada prosečna kuća koštati 2 miliona dolara.
Prosečne plate današnje srednje klase će i dalje padati, tako da neće moći da dostignu rastuću cenu nekretnina.
Ono što Bojl opisuje, verovatno svesno pošto koristi marksistički termin za radništvo - "proletarijat", je proces koji je već uveliko na snazi u razvijenim kapitalističkim državama. Srednja klasa se u tom procesu "razbija", a njeni njeni članovi sele u druge dve - jedan mali (izuzetno mali, u postotku gotovo zanemarljiv) deo srednje klase preseliti će se u gornju, vladajuću, kapitalističku klasu, dok će većina današnje ugrožene srednje klase "propasti" u proletarijat.
Budućnost koju Bojl opisuje predstavlja neminovni konačni proizvod kapitalističkog načina proizvodnje. Srednja klasa koja danas još uvek postoji je proizvod određenih istorijskih anomalija, svakako ne dominantnog ekonomskog sistema. Samim tim sasvim je logično očekivati ishod u kojem će društvo biti oštro podeljeno na dve klase: onu koja vlada i onu kojom se vlada.
Na političkom nivou danas već imamo takav model u celom svetu - politička klasa je ta koja vlada i donosi odluke. U tzv. "demokratskim" zemljama zapravo imamo hronični deficit prave demokratije što omogućuje političkoj klasi da uz sasvim jednostavne metode – na primer rotaciju stranaka gotovo identičnih politika - drže trajnu vlast uz minimalne oscilacije.
Ono o čemu govori Bojl, a govorili su i mnogi pre njega, je društvo u kojem će ekonomska komponenta biti isto ono što je danas i politička. Potpuna dominacija ekonomske elite puno će se "konkretnije" osetiti na životima pojedinca, naročito kada govorimo o životima onih koji danas još uvek pripadaju srednjoj klasi.