KINA PLASIRALA NOVO "ORUŽJE": Da li će OVIM konačno stati na put Americi?
U Šangaju je službeno pokrenuta prva faza Kineskog međunarodnog sistema za plaćanje (China International Payment System – CIPS), što predstavlja prekretnicu u internacionalizaciji kineske valute juan.
Pokretanje ovog sistema će ukloniti jednu od najvećih prepreka za korišćenje juana u međunarodnom prometu, jer će smanjiti troškove transakcija i vreme procesuiranja tako što će ukinuti nekoliko faza koje su do sada bile neophodne prilikom transfera.
U svetskim ekonomskim krugovima se spekuliše da bi to moglo da dovede do naglog jačanja juana u odnosu na dosadašnje dominantne valute, pre svega dolar.
Naime, pre pokretanja CIPS sistema, transakcije juanom morale su se odobriti ili kroz neke od ofšor banaka za odobravanja takvih transakcija u Hong Kongu, Singapuru i Londonu ili kroz neku od banaka koje mogu davati takva odobrenja u samoj Kini.
Juan prvi put ispred japanskog jena
Prema podacima međubankarskog informacionog sistema SWIFT, u avgustu je udeo juana u međunarodnim plaćanjima (po vrednosti transakcija) bio 2,79 odsto (u odnosu na 2,34 odsto u julu), što je omogućilo kineskoj valuti da prvi put u istoriji prestigne japanski jen.
Na taj način, kineska valuta je zauzela četvrto mesto na listi najviše korišćenih svetskih valuta. Tri prve pozicije zauzimaju američki dolar, evro i britanska funta.
Od sada to neće biti slučaj i učesnici na tržištu koji se nalaze van Kine moći će direktno da odobravaju transakcije u juanima sa svojim kineskim partnerima svakog radnog dana od 9 do 20 sati po pekinškom vremenu koristeći format za kodiranje u skaladu sa međunarodnom praksom.
CIPS je razvijen i nalazi se pod upravom središnje banke:
"Početak rada sistema CIPS omogućiće da se poveća efikasnost prekograničnih plaćanja u juanima i podstaći korišćenje juana u međunarodnim razmerama. Takođe će imati veliki uticaj na povećanje podrške realnoj ekonomiji i strategiji izlaska kineskih kompanija na svetska tržišta", rekao je zamenik predsednika Narodne banke Kine Fan Ifej.
- CIPS je kineski SWIFT jer omogućava strancima obračun u međusobnim plaćanjima sa kineskim partnerima u juanima.
- Prvi juani su preko CIPS otišli u Luksemburg na račun švedske kompanije IKEA.
- Ovo će, procenjuje se, znatno povećati značaj i mogućnosti juana – naročito u SAD i Evropi
- CIPS će omogućiti Kini da podatke o plaćanjima zaštiti od američke špijunaže
- CIA ima pristup platnom sistemu SWIFT.
- Do starta CIPS plaćanja u juanima su išla uglavnom preko ofšor banaka u Hongkongu, Singapuru i Londonu
Naš istaknuti ekonomista i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, dr. Ljubomir Madžar kaže da je uvođenje CIPS-a podizanje tehnologije plaćanja na jedan viši i efikasniji nivo i da je najveća prednost ovog sistema što će se olakšati finansijke transakcije.
"Smanjiće se troškovi i povećaće se brzina prometa na svetskom nivou. To je promena koja nikome ne može naneti štetu, već naprotiv, uvođenje tog sistema će se povoljno odraziti i na nas, u smislu da će i naši građani i organizacije moći brže, efikasnije i jeftinije da obavljaju plaćanja i to je jako dobra vest“, kaže Madžar i dodaje da, pored ostalog, uvođenje ovog sistema predstavlja jedan vid liberalizacije institucionalnog poretka u kome posluje privreda i građanstvo.
"Sada, kada je proces prebacivanja novca u inostranstvo višestruko olakšan, ukoliko država krene da preduzima neke mere koje su nepovoljne po imaoce novca, onda će oni moći lakše da izbegnu te mere, što znači da će se smanjiti manevarski prostor države u onim elementima ekonomske politike koji bi mogli da budu nepovoljni po pojedince".
Što se tiče mogućnosti boljeg plasiranja kineske valute na svetsko tržište, Madžar kaže da je malo verovatno da će to biti slučaj:
"Ne verujem da će CIPS pomoći strategiji izlaska na svetsko tržište. Smatram da postoje drugi, važniji razlozi koji će opredeliti afirmaciju juana na svetskom tržištu i u svetskom finansijskom sistemu. Ako druge stvari ne povuku juan na međunarodnu arenu, CIPS ga svakako neće usloviti jer nije toliko značajan i moćan faktor", kaže dr Madžar.