КИНА ПЛАСИРАЛА НОВО "ОРУЖЈЕ": Да ли ће ОВИМ коначно стати на пут Америци?
У Шангају је службено покренута прва фаза Кинеског међународног система за плаћање (China Интернатионал Payment System – ЦИПС), што представља прекретницу у интернационализацији кинеске валуте јуан.
Покретање овог система ће уклонити једну од највећих препрека за коришћење јуана у међународном промету, јер ће смањити трошкове трансакција и време процесуирања тако што ће укинути неколико фаза које су до сада биле неопходне приликом трансфера.
У светским економским круговима се спекулише да би то могло да доведе до наглог јачања јуана у односу на досадашње доминантне валуте, пре свега долар.
Наиме, пре покретања ЦИПС система, трансакције јуаном морале су се одобрити или кроз неке од офшор банака за одобравања таквих трансакција у Хонг Конгу, Сингапуру и Лондону или кроз неку од банака које могу давати таква одобрења у самој Кини.
Јуан први пут испред јапанског јена
Према подацима међубанкарског информационог система SWIFT, у августу је удео јуана у међународним плаћањима (по вредности трансакција) био 2,79 одсто (у односу на 2,34 одсто у јулу), што је омогућило кинеској валути да први пут у историји престигне јапански јен.
На тај начин, кинеска валута је заузела четврто место на листи највише коришћених светских валута. Три прве позиције заузимају амерички долар, евро и британска фунта.
Од сада то неће бити случај и учесници на тржишту који се налазе ван Кине моћи ће директно да одобравају трансакције у јуанима са својим кинеским партнерима сваког радног дана од 9 до 20 сати по пекиншком времену користећи формат за кодирање у скаладу са међународном праксом.
ЦИПС је развијен и налази се под управом средишње банке:
"Почетак рада система ЦИПС омогућиће да се повећа ефикасност прекограничних плаћања у јуанима и подстаћи коришћење јуана у међународним размерама. Такође ће имати велики утицај на повећање подршке реалној економији и стратегији изласка кинеских компанија на светска тржишта", рекао је заменик председника Народне банке Кине Фан Ифеј.
- ЦИПС је кинески SWIFT јер омогућава странцима обрачун у међусобним плаћањима са кинеским партнерима у јуанима.
- Први јуани су преко ЦИПС отишли у Луксембург на рачун шведске компаније ИКЕА.
- Ово ће, процењује се, знатно повећати значај и могућности јуана – нарочито у САД и Европи
- ЦИПС ће омогућити Кини да податке о плаћањима заштити од америчке шпијунаже
- ЦИА има приступ платном систему SWIFT.
- До старта ЦИПС плаћања у јуанима су ишла углавном преко офшор банака у Хонгконгу, Сингапуру и Лондону
Наш истакнути економиста и професор Економског факултета у Београду, др. Љубомир Маџар каже да је увођење ЦИПС-а подизање технологије плаћања на један виши и ефикаснији ниво и да је највећа предност овог система што ће се олакшати финансијке трансакције.
"Смањиће се трошкови и повећаће се брзина промета на светском нивоу. То је промена која никоме не може нанети штету, већ напротив, увођење тог система ће се повољно одразити и на нас, у смислу да ће и наши грађани и организације моћи брже, ефикасније и јефтиније да обављају плаћања и то је јако добра вест“, каже Маџар и додаје да, поред осталог, увођење овог система представља један вид либерализације институционалног поретка у коме послује привреда и грађанство.
"Сада, када је процес пребацивања новца у иностранство вишеструко олакшан, уколико држава крене да предузима неке мере које су неповољне по имаоце новца, онда ће они моћи лакше да избегну те мере, што значи да ће се смањити маневарски простор државе у оним елементима економске политике који би могли да буду неповољни по појединце".
Што се тиче могућности бољег пласирања кинеске валуте на светско тржиште, Маџар каже да је мало вероватно да ће то бити случај:
"Не верујем да ће ЦИПС помоћи стратегији изласка на светско тржиште. Сматрам да постоје други, важнији разлози који ће определити афирмацију јуана на светском тржишту и у светском финансијском систему. Ако друге ствари не повуку јуан на међународну арену, ЦИПС га свакако неће условити јер није толико значајан и моћан фактор", каже др Маџар.