RADNICI MU EMIGRIRALI, ON PLAČE: "Bolje da se ne vraćaju na Kosovo, biće siromašniji nego što su bili" (VIDEO)
Da ne odlaze samo siromašni sa Kosova i Metohije dokazuje i prilog u emisiji "Jeta ne Kosove". U ovom slučaju, vlasnik fabrike ulja preselio je proizvodnju u Bugarsku nakon što mu je otišlo više od 100 radnika.
- U ovom delu smo bili fabrika broj jedan i imali smo više od 200 radnika. Celo selo je radilo u fabrici i želeli smo da tako nastavimo i dalje, ali podrška Vlade je izostala. Otišlo je više od 100 radnika, nisu baš svi odjednom, ali od prošle godine znam da je otišlo preko 100 radnika - kaže Sulejman Konuševci vlasnik fabrike ulja u selu Lug kod Podujeva. Selo je napustio svaki deseti stanovnik.
Upitan gde su mu otišli radnici, odgovara:
- Otišli su u inostranstvo, u Nemačku, Austriju, Mađarsku. Ne znam gde su dalje otišli, samo znam da su emigrirali iz zemlje. Smucaju se po kampovima... Daće Bog da se nikad ne vrate, jer ako se vrate biće siromašniji nego kad su otišli - kaže Konuševci.
On navodi da je "napravljeno mnogo grešaka koje treba ispraviti", i dodaje da fiskalna politika ne ide u korist privrednog razvoja "već je protiv njega".
- Da bismo uvezli suncokret, mi moramo da platimo i PDV i carinu. Dakle ovde smo otpustili 63 radnika i zaposlili 63 radnika u Bugarskoj. Morali smo da eliminišemo našu braću zbog ovakve fiskalne politike jer nijedna proizvodnja ne može da izdrži plaćanje PDV i carine, to nema nigde su svetu osim u našoj državi - žali se Konuševci.
On objašnjava da mu je jeftinije da uvozi iz Bugaske nerafinisano ulje nego da uvozi suncokret i da ga cedi na Kosovu i Metohiji, pa je zato otvorio pogon u Bugarskoj.
- Inače smo u startu smo skuplji za 10 odsto u odnosu na konkurenciju iz Srbije - objašnjava on.
Konuševci ističe da se jako loše osećao 5. i 6. janura kada je morao da natovari prikolice i odveze opremu za Bugarsku.
- Zajedno sa radnicima sam plakao, jer je bilo zaista užasno. Jer nije lako ugasiti 63 radna mesta - kroz suze je prozborio.
On kaže da posledice nisu zbog situacije "od juče ili prekjuče", već zbog politike koja se vodi 15 godina.
- Ovako je godinama. Već 15 godina imamo istu fiskalnu politiku. NIšta se ne menja. To je sramota za Vladu. Da favorizuješ srpsku proizvodnju i da svom proizvodu kažeš "stop", to je sramota. Isti proizvod iz Srbije platiš 16 odsto poreza, a mi ako ga proizvedemo na Kosovu moramo da platimo 27,5 odsto. Ako bi vlada promenila fiskalnu politiku, ja bih mogao za mesec dana da vratim proizvodnju iz Bugarske i zaposlim one momke koji su radili ovde - kaže Konuševci, otkrivši da su plate kod njega bile od 300 do 600 evra, u zavisnosti od radnog mesta.
Možete pogledati celokupan prilog emisije "Jeta ne Kosove" o emigraciji kosmetskih Albanaca i zatvaranju pogona fabrike, a prilog ima prevod na srpski jezik. Deo sa vlasnikom fabrike počinje od 15:55 minuta.
Pročitajte i: