РАДНИЦИ МУ ЕМИГРИРАЛИ, ОН ПЛАЧЕ: "Боље да се не враћају на Косово, биће сиромашнији него што су били" (ВИДЕО)
Да не одлазе само сиромашни са Косова и Метохије доказује и прилог у емисији "Јета не Косове". У овом случају, власник фабрике уља преселио је производњу у Бугарску након што му је отишло више од 100 радника.
- У овом делу смо били фабрика број један и имали смо више од 200 радника. Цело село је радило у фабрици и желели смо да тако наставимо и даље, али подршка Владе је изостала. Отишло је више од 100 радника, нису баш сви одједном, али од прошле године знам да је отишло преко 100 радника - каже Сулејман Конушевци власник фабрике уља у селу Луг код Подујева. Село је напустио сваки десети становник.
Упитан где су му отишли радници, одговара:
- Отишли су у иностранство, у Немачку, Аустрију, Мађарску. Не знам где су даље отишли, само знам да су емигрирали из земље. Смуцају се по камповима... Даће Бог да се никад не врате, јер ако се врате биће сиромашнији него кад су отишли - каже Конушевци.
Он наводи да је "направљено много грешака које треба исправити", и додаје да фискална политика не иде у корист привредног развоја "већ је против њега".
- Да бисмо увезли сунцокрет, ми морамо да платимо и ПДВ и царину. Дакле овде смо отпустили 63 радника и запослили 63 радника у Бугарској. Морали смо да елиминишемо нашу браћу због овакве фискалне политике јер ниједна производња не може да издржи плаћање ПДВ и царине, то нема нигде су свету осим у нашој држави - жали се Конушевци.
Он објашњава да му је јефтиније да увози из Бугаске нерафинисано уље него да увози сунцокрет и да га цеди на Косову и Метохији, па је зато отворио погон у Бугарској.
- Иначе смо у старту смо скупљи за 10 одсто у односу на конкуренцију из Србије - објашњава он.
Конушевци истиче да се јако лоше осећао 5. и 6. јанура када је морао да натовари приколице и одвезе опрему за Бугарску.
- Заједно са радницима сам плакао, јер је било заиста ужасно. Јер није лако угасити 63 радна места - кроз сузе је прозборио.
Он каже да последице нису због ситуације "од јуче или прекјуче", већ због политике која се води 15 година.
- Овако је годинама. Већ 15 година имамо исту фискалну политику. НИшта се не мења. То је срамота за Владу. Да фаворизујеш српску производњу и да свом производу кажеш "стоп", то је срамота. Исти производ из Србије платиш 16 одсто пореза, а ми ако га произведемо на Косову морамо да платимо 27,5 одсто. Ако би влада променила фискалну политику, ја бих могао за месец дана да вратим производњу из Бугарске и запослим оне момке који су радили овде - каже Конушевци, откривши да су плате код њега биле од 300 до 600 евра, у зависности од радног места.
Можете погледати целокупан прилог емисије "Јета не Косове" о емиграцији косметских Албанаца и затварању погона фабрике, а прилог има превод на српски језик. Део са власником фабрике почиње од 15:55 минута.
Прочитајте и: