REAKCIJE SVETSKIH MEDIJA: UEFA odgovorna za incident
Sinoćni događaj na Partizanovom stadionu u Humskoj izazvao je pravu pometnju i burne reakcije u zemlji, ali i širom sveta. Iako je zakazani sportski susret bio proglašen utakmicom visokog rizika, desili su se neočekivani događaji i reakcije koje su "zapalile" svetske medije.
Meč između Srbije i Albanije jedna je od glavnih tema i svetskih medija, pa su naslovne strane svetskih novina i portala uveliko zatrpane informacijama i slikama sa sinoćne utakmice za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo.
Velika Britanija
Dejli mejl je preneo događaj sa stadiona, ali i napisao da se Mitrović nakon skidanja zastave našao na meti albanskih igrača. Iako je reč o klasičnoj provokaciji, Kolarov je pomogao policiji i zaštitio protivničke fudbalere od napada sa tribina. Na kraju teksta rečeno je da se čeka da UEFA istraži čitav slučaj.
Gardijan je zahvaljujući svojim izveštačima sa utakmice preneo dešavanja na terenu uz izjave kapitena Ivanovića, ali i Lorika Cane koji je rekao da zbog psihičkog pritiska nisu bili spremni da nastave sa igrom.
Britanska agencija Asošijeted pres prenela je izjavu Ivice Dačića da je reč o političkoj provokaciji, ali i čestitke albanskog premijera na hrabrosti svojih reprezentativaca, kao i žaljenje zbog suseda koji su ostavili loš utisak. Takođe se dodaje da su navijači obe reprezentacije poznati po nasilju, što pokazuje primer prekinute utakmice pre četiri godine između Srbije i Italije zbog divljanja srpskih navijača.
Indepentent je ocenio da je za incident na utakmici kvalifikacija delimično odgovorna i Evropska fudbalska unija. Iako je znala za postojanje političkih tenzija između Srbije i Albanije, ove dve zemlje je stavila u istu grupu kvalifikacija.
“UEFA je zabranila albanskim navijačima da prisustvuju utakmici, a ranije dozvolila da Srbija i Albanija budu u istoj grupi uprkos dugogodišnjim političkim tenzijama ove dve zemlje. Srbi i Albanci su inače, dva entiteta koja učestvuju u sporu oko Kosova”, podseća Independent.
Američki mediji
S obzirom na to da se napetost pojavila još onog trenutka kada je izabran žreb, Vašington post postavlja pitanje zašto se nije, kao na primeru Španije i Gibraltara, reagovalo kako bi se ove dve selekcije odvojile.
"Ne zna se šta je gore – političari koji pokušavaju da se bave sportskom administracijom, ili sportski radnici koji pokušavaju da se bave politikom?", poziva se američki izvor na izvor iz engleskog Gardijana.
"Srpski navijači spalili su zastavu NATO. Policija se već sukobila sa navijačima. Nacionalističke pesme orile su se stadionom. Haos je dodatno rasplamsala bespilotna letelica", stoji u izveštaju.
"Sa svim primerima koje imamo i iskustvom stečenim u ranijim kvalifikacijama, zar nije bilo bolje i lakše za sve da je UEFA Srbiji i Albaniji uradila isto što i Španiji i Gibraltaru?", pita se američki medij.
Si-En-En je preneo da su “etničke tenzije na Balkanu i jedan incident sa dronom doveli do prekida utakmice u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope. Oni naglašavaju da su četiri igrača američkog tima rođena na Kosovu, koje nema mogućnost učešća na takmičenjima FIFA i UEFA, zbog čega su igrači sa ove teritorije morali da prihvate državljanstvo drugih zemalja kako bi bili u mogućnosti da igraju.
Ju-Es-Ej tudej naveo je da je ovo prvi put posle 47 godina da albanska reprezentacija gostuje u Beogradu, kao i da su političke tenzije zasenile igru.
Poljska
Novinari iz Poljske bili su i te kako posvećeni opisujući opširno sinoćni incident. Mediji stavljaju naglasak na krivca američkog drona s mapom Velike Albanije, uz "male" Srbiju, Makedoniju, Crnu Goru i Grčku.
"Navijači su isprovocirali tuču fudbalera uz pomoć modela aviona", naslov je izveštaja u današnjem izdanju dnevnika Gazeta viborča.
"Skandal s dronom i prikačenom zastavom odigrao se pred kraj prvog poluvremena. Kada je srpski fudbaler Mitrovic uhvatio zastavu, na njega su se odmah bacili reprezentativci Albanije da mu je otmu. Izbila je tuča među fudbalerima, a na teren su uleteli navijači", opisuje poljska TVP.
Privatna poljska televizija TVN je na svom informativnom kanalu TVN24 i sajtu postavila velike fotografije letelice i mape, i podsetila da, kao što se Srbija nije pomirila sa gubitkom Kosova, nastanjenog pretežno Albancima, isto tako su u Albaniji i dalje žive nacionalističke ideje izgradnje Velike Albanije.
Poljski mediji podsećaju da su zbog Kosova sportski susreti reprezentacija i klubova Albanije i Srbije sve samo ne prijateljski, i da su zbog politke to uvek utakmice najvišeg rizika.
Francuski mediji
Franc pres objasnio je da se incident dogodio nekoliko dana pre posete albanskog premijera Edija Rame Beogradu, prvi put nakon 68 godina, ali i da su kosovski Albanci prekid utakmice slavili uz povike: Velika Albanija i Pobeda.
Francuski list Parizjen susret je ocenio veoma napetim i pre incidenta dodajući da organizatoru susreta preti suspenzija i gubitak utakmice. Ispod samog naslova pisalo je: “Velika Albanija protiv velike Srbije”.
Ruski, španski i italijanski mediji
Televizijska stanica Raša tudej izvestila je da je meč prekinut nakon puštanja drona sa zastavom velike Albanije za šta je osumnjičen brat albanskog premijera. Takođe se ističe da srpske vlasti smatraju incident političkom provokacijom prenoseći Dačićevo objašnjenje da je incident bio unapred planiran.
Španski mediji su se fokusirali na dron koji je leteo iznad stadiona, kao i na uzrok celokupne situacije, dok se u Italiji Mitrović smatra izazivačem besa kod Albanaca koji su ka njemu dotrčali kada je skinuo kameru, a Ivana Bogdanovića nazivaju Ivanom "Groznim".
Spekulacije, komentari i ocene nemaju toliku težinu kao odluka UEFA koja se sa nestrpljenjem čeka.
Pogledajte i:
VIŠE OD PROVOKACIJE: Prekinut meč Srbija - Albanija
Albanski premijer: Ponosan sam na igrače, žao mi je zbog suseda