Saznajte zašto je gorivo duplo skuplje kod nas nego u Bosni
Cena goriva je jedna od bolnih tačaka naših vozača, pa se već dugo žale kako u Srbiji cene ne prate pad vrednosti sirove nafte, kao i da su cene na našim pumpama znatno više od onih u razvijenim državama. Postavlja se pitanje: Zašto je tako?
Po cenama pojedinih derivata naša zemlja je već prestigla evropski prosek. Da je članica Evropske unije, Srbija bi bila na desetom mestu po ceni evrodizela. Cene goriva u u celom regionu niže su nego u Srbiji. Ipak, najniže cene ima Bosna i Hercegovina.
Cene naftnih derivata u BiH poslednjih meseci snižene su nekoliko puta, pa cena tečnog naftnog gasa iznosi 40 dinara, dok se kod nas ona kreće oko 70 dinara.
Zašto je tolika razlika u ceni?
Cene određuju vrednost sirove nafte, ali i akcize i druge dažbine koje čine polovinu cene litra. Tu su i kursne razlike jer se nafta plaća dolarima, a na pumpama prodaje u dinarima.
PDV – Porez na dodatu vrednost plaća se na gorivo, kao i na svu drugu robu u Srbiji. Poreska stopa je 20 odsto i obračunava se i na osnovnu, kompanijsku cenu, kao i na akcizu i naknadu za rezerve.
Akciza – Akciza je posebna vrsta dažbine koja se plaća za određenu robu, kao i za gorivo. Ne obračunava se procentualno već je određena u fiksnom iznosu koji zavisno od vrste goriva ide do 50 dinara po litru.
Naknada za rezerve – ova naknada uvedena je 15. oktobra 2014. godine u iznosu od 2,6 dinara po litru benzina i dizela, odnosno 1,43 dinara po litru TNG-a.
Osim dažbina, tj. akcize, PDV-a i naknade za rezerve, prodavci goriva imaju i druge izdatke na koje ih obavezuju propisi. Recimo, propisana je određena veličina rezervoara, što povećava troškove opremanja benzinskih pumpi i posredno utiče na cenu. Jedna od takvih obaveza je i obavezno markiranje goriva koje plaćaju same naftne kompanije.
Jedini derivat koji kod nas košta manje nego u većini evropskih zemalja jeste benzin. Prosečna cena litra benzina u Evropskoj uniji je 153 dinara dok se kod nas ta cena kreće oko 140 dinara.
Akcize na pojedine derivate poslednji put menjane su 1. januara ove godine i to za dizel i tečni naftni gas za četiri dinara.
Država u maloprodajnoj ceni benzina ima udeo od 55,40 odsto, evrodizela 55 odsto, TNG 48,2 odsto. Svako pojeftinjenje goriva povećava udeo države u ceni.
Rast akciza goriva u Srbiji
Cene evrodizela u Evropi (septembar 2015.)
- Austrija - 120 din
- Francuska - 129 din
- Češka - 129 din
- Mađarska - 129 din
- Srbija - 140,4 do 145 din
- Makedonija 95 din
Akciza na motorna vozila u Srbiji u poslednjih pet godina razlikuje se od vrste derivata. Dok je akciza na benzin u ovom periodu porastao za svega 5,30 dinara, akciza na dizel je porasla za pet godina za čak 20 dinara, a gas za 35 dinara.
Najveća stagnacija desila se od prvog januara 2012. godine do kraja 2012. godine.
Ukoliko se akciza na benzin poveća za dva dinara po litru, gorivo uz PDV će poskupeti na pumpama 2,4 dinara po litru.
Biće novih korekcija cena?
Da bi akciza na gorivo bila promenjena, potrebna je izmena zakona, tvrdi ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić. Očekuje se da se taj zakon vrlo brzo nađe u parlamentu
- Pad cena goriva na svetskim berzama izazvao je pad cena goriva u maloprodajnoj mreži. Ako uzmemo u obzir da smo ove godine imali nultu inflacije nema dileme da to otvara mogućnost za određene korekcije i za dodatno punjenje budžeta, rekao je ministar.