Sekte vrbuju decu preko četa
Računar i internet, bez kojih je danas život nezamisliv, osim što nam olakšava svakodnevnicu, nose i brojne opasnosti počev od pedofilije do trafikinga.
Pored onih koji prate i nude pornografske sadržaje, upozoravaju stručnjaci, sekte su jedna od najaktivnijih grupa na internetu, a na njihovoj meti su najčešće deca i mladi.
"Internet je mamac i najlakši način da se mališani pridobiju. Na udaru su najčešće tinejdžeri od 14 do 18 godina jer je to period u kome su najranjiviji, kad pokušavaju da pronađu sebe, kada su nezadovoljni svojim izgledom, zaljubljuju se, a ne nailaze na razumevanje roditelja. U potrazi za odgovorima, najčešće beže na internet i tako ranjivi i nezadovoljni postaju lake mete, kojima se vrlo alko manipuliše", objašnjava Biljana Kikić Grujić, koordinatorka Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih, pri kojem je otvoreno prvo regionalno savetovalište za žrtve nasilja na internetu.
"Tražeći odgovore na pitanja u vezi sa pojmovima "sreća", "bog", "zagrobni život" najmlađi vrlo često i ne znajući dolaze do brojnih sajtova organizacija i udruženja koja deluju kao sekte. Među njima ima i onih čiji su sadržaji namenjeni rešavanju porodičnih problema, tinejdžerima i slično. Tu dolaze u sobe za četovanje gde se "otvaraju"", kaže Biljana i napominje da je identifikacija ključna stvar kod vrbovanja jer se uvek javlja neko ko je imao sličan problem koji je prevazišao"uz pomoć prijatelja".
Da sekte više ne biraju način i sredstva kako da pridobiju nove članove, svedoči i podatak da se neretko dešava da mališanima koji se žale na loše materijalno stanje roditelja stižu pokloni i novac.
Grujićeva ističe da su imali prijavu oca jednog maloletnika iz Niša koji je pretpostavljao da se radi o sekti.
"Otac je slučajno našao prepisku svog deteta sa jednim dečakom iz Srbije u kojoj su razgovarali o ukusu krvi", kaže ona i dodaje da je slučaj prijavljen policiji, ali da problem predstavlja to što u Srbiji ne postoji nijedna institucija koja se bavi sektama.
Takođe problem je u tome i što postupak za zabranu pojedinih organizacija može da se pokrenesamo ako je ta organizacija destruktivna za sebe, svoje članove i okruženje, piše "Alo"..
Prvi alarm za roditelje treba da bude ako primete da je njihovo dete promenilo način odevanja, šminkanja, muzički ukus, društvo i način komunikacije.
"Čim primetimo te promene, trebalo bi otvoreno razgovarati sa decom i videti šta je uzrok, modni trendovi ili nešto drugo", savetuje Grujićeva, dodajući da je otuđenost dece od roditelja veliki problem, zbog čega najmlađi često traže odgovore u virtuelnom svetom.