Секте врбују децу преко чета
Рачунар и интернет, без којих је данас живот незамислив, осим што нам олакшава свакодневницу, носе и бројне опасности почев од педофилије до трафикинга.
Поред оних који прате и нуде порнографске садржаје, упозоравају стручњаци, секте су једна од најактивнијих група на интернету, а на њиховој мети су најчешће деца и млади.
"Интернет је мамац и најлакши начин да се малишани придобију. На удару су најчешће тинејџери од 14 до 18 година јер је то период у коме су најрањивији, кад покушавају да пронађу себе, када су незадовољни својим изгледом, заљубљују се, а не наилазе на разумевање родитеља. У потрази за одговорима, најчешће беже на интернет и тако рањиви и незадовољни постају лаке мете, којима се врло алко манипулише", објашњава Биљана Кикић Грујић, координаторка Центра за превенцију девијантног понашања код младих, при којем је отворено прво регионално саветовалиште за жртве насиља на интернету.
"Тражећи одговоре на питања у вези са појмовима "срећа", "бог", "загробни живот" најмлађи врло често и не знајући долазе до бројних сајтова организација и удружења која делују као секте. Међу њима има и оних чији су садржаји намењени решавању породичних проблема, тинејџерима и слично. Ту долазе у собе за четовање где се "отварају"", каже Биљана и напомиње да је идентификација кључна ствар код врбовања јер се увек јавља неко ко је имао сличан проблем који је превазишао"уз помоћ пријатеља".
Да секте више не бирају начин и средства како да придобију нове чланове, сведочи и податак да се неретко дешава да малишанима који се жале на лоше материјално стање родитеља стижу поклони и новац.
Грујићева истиче да су имали пријаву оца једног малолетника из Ниша који је претпостављао да се ради о секти.
"Отац је случајно нашао преписку свог детета са једним дечаком из Србије у којој су разговарали о укусу крви", каже она и додаје да је случај пријављен полицији, али да проблем представља то што у Србији не постоји ниједна институција која се бави сектама.
Такође проблем је у томе и што поступак за забрану појединих организација може да се покренесамо ако је та организација деструктивна за себе, своје чланове и окружење, пише "Ало"..
Први аларм за родитеље треба да буде ако примете да је њихово дете променило начин одевања, шминкања, музички укус, друштво и начин комуникације.
"Чим приметимо те промене, требало би отворено разговарати са децом и видети шта је узрок, модни трендови или нешто друго", саветује Грујићева, додајући да је отуђеност деце од родитеља велики проблем, због чега најмлађи често траже одговоре у виртуелном светом.