Šestoro obolelih od virusa Zapadnog Nila
"Za sada nema obolelih na Infektivnoj klinici u Beogradu, gde je lane bilo ubedljivo najviše lečenih od ove infekcije", izjavio je dr Aleksandar Urošević, infektolog i lekar Odeljenja intezivne nege Infektivne klinike u Beogradu.
Prošlog leta, u Srbiji su registrovana 303 s lučaja groznice Zapadnog Nila, pri čemu je težak oblik sa upalom mozga i moždanih ovojnica imalo 243 obolelih, a umrlo je 35 ljudi, rečeno je za "Politiku" u ovoj ustanovi.
Među umrlima uglavnom su bile osobe starije od 50 godina, koje su bile i hronični bolesnici. Prošle godine niko u Evropi nije imao ni tako veliki broj obolelih, ni umrlih, što je jasno govorilo da se u Srbiji nije mislilo na suzbijanje komaraca, pa su nadležni više puta prozivani.
"Ubod komaraca ne mora biti opasan. Najvažnije je prepoznati simptome na vreme, a to su najčešće povišena temperatura preko 38 stepeni, izrazita malaksalost, jaki bolovi u mišićima leđa, vrata i nogu, a nekada se pojavi i ospa. Ne možemo biti bezbrižni, jer je bolest tu ali nema mesta panici", kaže Urošević.
Ovaj infektolog upozorava da ako se uz povišenu temperaturu pojavi poremećaj svesti konfuznost, dezorijentisanost, grčevi mišića ili epileptični napad, to pobuđuje sumnju da se nešto ozbiljno dešava. U lečenju se kao i za sve virusne groznice koristi simptomatska, a ne kauzalna terapija, pa se prate pacijenti i eventualna pojava komplikacija.
"Koliko god da je moguće, valja se zaštititi. Koristite komarnike, tj zaštitne mrežice za prozore, a izbegavajte mesta gde su komarci uočeni u velikom broju, okoline reke i bara", navodi Urošević.