Шесторо оболелих од вируса Западног Нила
"За сада нема оболелих на Инфективној клиници у Београду, где је лане било убедљиво највише лечених од ове инфекције", изјавио је др Александар Урошевић, инфектолог и лекар Одељења интезивне неге Инфективне клинике у Београду.
Прошлог лета, у Србији су регистрована 303 с лучаја грознице Западног Нила, при чему је тежак облик са упалом мозга и можданих овојница имало 243 оболелих, а умрло је 35 људи, речено је за "Политику" у овој установи.
Међу умрлима углавном су биле особе старије од 50 година, које су биле и хронични болесници. Прошле године нико у Европи није имао ни тако велики број оболелих, ни умрлих, што је јасно говорило да се у Србији није мислило на сузбијање комараца, па су надлежни више пута прозивани.
"Убод комараца не мора бити опасан. Најважније је препознати симптоме на време, а то су најчешће повишена температура преко 38 степени, изразита малаксалост, јаки болови у мишићима леђа, врата и ногу, а некада се појави и оспа. Не можемо бити безбрижни, јер је болест ту али нема места паници", каже Урошевић.
Овај инфектолог упозорава да ако се уз повишену температуру појави поремећај свести конфузност, дезоријентисаност, грчеви мишића или епилептични напад, то побуђује сумњу да се нешто озбиљно дешава. У лечењу се као и за све вирусне грознице користи симптоматска, а не каузална терапија, па се прате пацијенти и евентуална појава компликација.
"Колико год да је могуће, ваља се заштитити. Користите комарнике, тј заштитне мрежице за прозоре, а избегавајте места где су комарци уочени у великом броју, околине реке и бара", наводи Урошевић.