Sinhua: EU ne treba da bude zabrinuta zbog samita u Beogradu
PEKING - Samit Kine i lidera 16 država centralne i istočne Evrope dao je novi podsticaj za razvoj bilateralnih odnosa, a predstavlja i pogodnu platformu za jačanje nacionalnih ekonomija, čime olakšava ulazak zemalja u EU, ocenjuje danas kineska novinska agencija Sinhua.
"Mehanizam 16+1 je odgovarajuća platforma koja pomaže jačanje ekonomija država, a time i olakšava njihovih ulazak u 28-člani blok, podstičući proces evrointegracija", ocenjuje agencija.
Ne samo da nova platforma proširuje saradnju na obostranu korist, već, kako ističe Sinhua, uspostavlja novi motor za produbljivanje sveobuhvatnog strateškog partnerstva Kine i EU, koje donosi uzajamne benefite i rezultate kojima su svi na dobiti.
Neki bi u Evropskoj uniji, kako dalje navodi kineska agencija, mogli da budu zabrinuti zbog dijaloga 16+1, smatrajući ga štetnim za sveukupne odnose Kine i EU.
"Ove spekulacije su, međutim, prazne priče", ističe Sinhua.
U tom kontekstu agencija podseća da je 11 od 16 država regiona centralne i istočne Evrope pristupilo EU i da je pet država kao svoj cilj postavilo članstvo u Uniji.
"Saradnja zemalja Kine i regiona može pre da bude podsticaj za odnose Kine i EU nego prepreka", ističe kineska agencija.
Agencija dalje ocenjuje da je samit u Beogradu, kome je prisustovao kineski premijer Li Kećijang "istakao mapu puta za buduću saradnju" i da je "nova platforma za saradnju znatno osnažila političku volju Kine i 16 država za saradnju".
Sinhua podseća da je Li "obećao da će Kina osnovati novi investicioni fond u iznosu od tri milijarde dolara za zemlje srednje i istočne Evrope", kao i da će se proširiti saradnja na brojne oblasti - od infrastrukture do energije.
"Imajući u vidu njen geografski značaj, centralna i istočna Evropa označava suštinsku vezu za kinesku inicijativu Puta svile i takva povezanost bi zauzvrat unapredila infrastrukturu ovih zemalja i osnažila njihov ekonomski razvoj", navodi kineska agencija.
Sinhua ocenjuje da mehanizam 16+1 može da ima ulogu motora za zemlje ovog regiona za oživljavanje njihove posustale ekonomije i oporavka.
"Rastuće ekonomske veze između Kine i ovih država dovele su do trgovinske razmene vredne 50 milijardi dolara, od januara do oktobra ove godine, čime se iz beleži rast od 10,1 odsto godišnje", navela je agencija.
Kineske kompanije su, kako se podseća, investirale više od pet milijardi dolara u region, pokrivajući oblasti hemijske industrije, telekomunikacija, mašinstva.
Sinhua je ukazala na uspešnost prethodno održanog samita u Bukureštu, na kome je pokrenuto 38 projekata saradnje, od čega je 80 odsto sprovedeno, ističući da projekti na izgradnji infrastrukture mostova, elektrana i brzih pruga "teku glatko".
Pročitajte i:
♦ HRVATI OČAJNI: Odluka Milanovića da bojkotuje samit u Beogradu je KATASTROFA
♦ BIĆE PRIČE I O KANALU: Bačević stigao iz Pekinga sa kineskom delegacijom